Podnikatelia varujú pred rastom úrokovej miery

Európska podnikateľská loby varuje Európsku centrálnu banku pred ďalším zvyšovaním úrokovej miery.

Krátka správa

Od decembra 2005 zvýšila Európska centrálna banka (ECB) úrokovú mieru sedem krát – na súčasných 3,75%. Reagovala tým na údajné riziko inflácie spôsobenej ekonomickým oživením v eurozóne. ECB tiež naznačila, že možno očakávať ďalšie zvyšovanie.

Prezident BusinessEurope Ernest-Antoine Seillière pred stretnutím s šéfom ECB Jean-Claude Trichetom pre denník Financial Times povedal: „Nad štyrmi percentami môžete tušiť a  vedieť, že vstupujete do iného sveta. Je v tom niečo veľmi symbolické.“ Finančné trhy očakávajú, že v júni dosiahne úroková sadzba 4%. Odmietol tiež argument, že hospodársky rast môže prinášať inflačné riziko vzhľadom na tlak na zvyšovanie miezd. Tie podľa neho dostatočne obmedzuje globálna konkurencia. Už aj súčasných 3,75% podľa neho nepomáha rastu.

Podnikatelia sa obávajú, že hospodársky rast v eurozóne a zvyšovanie úrokovej miery môžu viesť k značnému zhodnoteniu eura voči doláru. Seillière však zatiaľ nepovažuje dopad súčasnej úrokovej miery na export za dôležitý, nakoľko hodnota eura voči doláru stále nedosiahla vrchol 1,36 USD za euro z konca roku 2004. Situáciu však môže zmeniť zvýšenie úrokovej miery na 4%, či dokonca 4,25% ktoré niektorí ekonómovia predpokladajú ku koncu roka 2007, slabosť doláru a menová politike japonského jenu a čínskeho juanu,

Seillière však súčasne odmietol útoky francúzskych prezidentských kandidátov na ECB pre jej prílišnú nezávislosť a orientovanie sa len na infláciu, nie na rast. „Myslím si že je to motivované vo veľkej miere politicky, voľbami. Keď bude kandidát zvolený… takéto veci už nebudeme počuť“, povedal pre Financial Times.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA