Poľsko prijatie eura zváži v roku 2015

Prezident Bronisław Komorowski naznačil, že Poľsko prijatie eura zváži až po prezidentských a parlamentných voľbách v roku 2015. Podľa odhadov krajina do eurozóny vstúpi niekedy v roku 2016 alebo 2017.

Ako informuje poľská tlač, prezident Bronisław Komorowski vyhlásil, že Poľsko by najprv malo splniť maastrichtské kritériá týkajúce sa úrokových sadzieb, dlhu a inflácie, a až potom prijať rozhodnutie o vstupe do eurozóny. A k tomu zrejme dôjde najskôr po voľbách v roku 2015.

Uviedol to po stretnutí s premiérom Donaldom Tuskom a členmi vládneho kabinetu, počas ktorého diskutovali o stratégii vstupu do eurozóny. Tusk zdôraznil, že pre Poľsko je prijatie eura dôležité z politického aj ekonomického hľadiska.

„Sme silní zástancovia účasti Poľska na procese európskej integrácie a nechceme byť na vedľajšej koľaji,“ vysvetlil premiér. „Treba zdôrazniť, že jednotná mena je teraz kľúčovou súčasťou európskej integrácie. Stratégia ostať mimo eurozóny by bola pre Poľsko nebezpečná,“ cituje Tuska na svojej stránke Poľský rozhlas.

Ako ďalej vysvetlil, hoci by bol pokrok Poľska na ceste do eurozóny pomalší, splnenie kritérií bude stále stáť za to a bude dobré pre Poliakov aj štát.

Ďalším zásadným faktorom je podpora parlamentu. Prijatie eura si vyžaduje dvojtretinovú väčšinu, čo znamená, že vstup do eurozóny by museli podporiť aj niektorí opoziční poslanci.

Najväčšia opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) tvrdí, že o prijatí spoločnej meny sa musí rozhodnúť v referende. Podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky však väčšina Poliakov nechce zmeniť zloty za euro.

Štátny tajomník ministerstva financií Ludwik Kotecky pre denník Gazeta Prawna uviedol, že technicky by Poľsko euro mohlo prijať niekedy v roku 2016 alebo 2017. Zároveň dodal, že dátum sa môže ešte z politických či ekonomických dôvodov posunúť.

Lotyšsko stanovilo 1. januára 2014

O pristúpení Lotyšska do eurozóny v uplynulých dňoch diskutovali členovia Európskeho parlamentu s ministrom financií Andrisom Vilksom a guvernérom centrálnej banky lmarsom Rimšēvičsom.

Europoslanci krajine zablahoželali k reformám zameraným na rast. Vyjadrili však tiež obavy z vlažnej verejnej podpory eura. Lotyšskí predstavitelia tvrdili,že lepšia komunikácia a pozitívne správy z eurozóny napomôžu tomu, aby sa dokonca roka verejná mienka naklonila v prospech prechodu na spoločnú menu.

Lotyšsko si stanovilo cieľ prijať euro od 1. januára 2014. Krajiny, ktoré k EÚ pristúpili v roku 2004 a 2007 majú povinnosť vstúpiť do eurozóny, hneď keď sú pripravené splniť predvstupové kritériá.

Z desiatich štátov na euro ako prvé prešlo Slovinsko v roku 2007, v roku 2008 CyprusMalta, v roku 2009 Slovensko a sedemnástym členom sa v roku 2011 stalo Estónsko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA