Posledný pokus zachrániť rokovania WTO

Tento týždeň sa komisár pre obchod Peter Mandelson stretne so svojimi kolegami z USA, Indie a Číny na „konečných“ diskusiách o liberalizácii svetového obchodu.

Krátka správa

Obchodní splnomocnenci štyroch hlavných hráčov v multilaterálnych obchodných rozhovoroch sa stretnú (od 19. júna) na štyri dni v nemeckom Postupime. Budú sa snažiť nájsť kompromisné riešenie šesť rokov trvajúcich rokovaní kola z Doha, ktoré prakticky zastali v júni 2006. Postupimské rokovania sú mnohými pozorovateľmi považované za poslednú šancu pre kolo z Doha.

„Skutočne veríme, že sa nám podarí posunúť vec ďalej, v ideálnom prípade podstatným spôsobom“, povedala pred stretnutím americká obchodná predstaviteľka Susan Schwab.

Dohoda v rámci takzvanej G-4 o znížení poľnohospodárskych subvencií (čo je hlavná požiadavka rozvojových krajín) a znížení ciel na primyslené a poľnohospodárske produkty, je kľúčovou pre dohodu medzi všetkými 150 členmi WTO do konca roka 2007. Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že dodržanie tohto termínu si vyžaduje nájdenie kompromisu v technických záležitostiach – v citlivej otázke presných hodnôt a vzorca, na základe ktorých sa budú vypočítavať zníženia subvencií a ciel – do konca júla..

Britský premiér Tony Blair po summite G8 začiatkom tohto mesiaca vyjadril optimizmus. „Teraz sme veľmi blízko… Sme len niekoľko percentuálnych bodov a niekoľko miliárd dolárov od dohody.“ Pozorovatelia sú však opatrnejší: bývalý šéf WTO Peter Sutherland povedal: „Nechcem byť vo vzťahu k svetovému obchodnému systému apokalyptický, ale je v nebezpečenstve. O tom nemožno pochybovať.“

Súčasný predseda WTO Pascal Lamy stále prejavuje vieru, že „dohodu máme teraz na dosah“. Varoval však, že rizikom pre rokovania je rastúci americký protekcionizmus.

Zákon, ktorý umožňuje vláde uzatvárať obchodné dohody bez toho, aby ich mohol Kongres meniť (Trade Promotion Authority – TPA) vyprší Bushovej administratíve za menej ako dva týždne. Nie je jasné, či ho predĺži demokratmi kontrolovaný Kongres, stále skeptickejší vo vzťahu k pozitívam ekonomickej globalizácie.

Lamy varoval že predĺženie TPA je kriticky dôležité. Partneri sa totiž nepodpíšu pod dohodu, ktorú potom budú môcť zmeniť americkí legislátori. „Mnohí americkí obchodní partneri budú považovať nekonanie v obnovení TPA za znak, že USA stratili vieru v toto kolo, a to bude mať bezpochyby vplyv na dynamiku rokovaní.“

Napriek zatvárajúcemu sa časovému oknu indický minister obchodu Kamal Nath zdôraznil, že rozvojové krajiny nenechajú na seba vykonávať tlak: „Obsah tohto kola je dôležitejší, než časovanie“, povedal. Brazílsky minister zahraničných vecí Celso Amorim s tým súhlasí: „Všetci vieme, že sme vo fáze rokovaní, nechceme však obetovať základné pozície len pre dosiahnutie rýchleho výsledku.“ Práve tieto dve krajiny sú považované za neformálnych vodcov Skupiny 21 (G21) – rozvojových krajín, ktoré sa najasertívnejšie postavili proti požiadavkám USA a EÚ.

Komisár Peter Mandelson varoval, že ak sa nezmenia pozície veľkých hráčov, EÚ môže stiahnuť svoju skoršiu ponuku na otvorenie trhu: „Každý musí niečo dať. Myslím si, že v Ženeve dochádza tolerancia a trpezlivosť“, povedal podľa britského denníka The Guardian.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA