Predstavitelia EÚ sa nezhodli na finančných a ekonomických postupoch

Ministri financií na včerajšom stretnutí Ecofin-u neschválili plán na zastavenie recesie. Rokovaniu v Bruseli tak dominovali konfliktné stanoviská a vnútorné rozpory.

Napriek nepriaznivým ekonomickým prognózam, pokračujúcemu kreditnému nedostatku a predpokladanému poklesu spotreby a investícií sa ministri financií EÚ na všerajšom stretnutí nedohodli na konkrétnych krokoch. Namiesto toho sa rozhodli zaujať taktiku vyčkávania ako sa situácia vyvinie. Francúzska ministerka financií Christine Lagardová potvrdila, že EÚ priamu intervenciu do finančného sektora zatiaľ odkladá.  

EK ešte minulý týžden predložila ministrom akčný plán ako sa vyhnúť recesii. Je založený na finančnej podpore európskej ekonomiky. Obišli komerčné banky, ktorých úverové aktivity ostávajú takmer zmrazené, aj napriek refinančným operáciám po celej EÚ, ktoré už dosiahli hodnutu  €280 miliárd. Komisia tiež navrhla navýšenie kapitálového základu Európskej investičnej banky (EIB), aby sa „čerstvé“ peniaze priamo dostali do jednotlivých spoločností.

Lagardová síce naznačila, že prostriedky z EIB budú smerovať najmä do kľúčových projektov (napríklad vývoj áut s nízkymi emisiami) avšak neuviedla, aké zdroje použijú na podporu banky. Ministri hovorili aj o znižovaní daní, no ku konkrétnemu záveru tiež nedospeli. „Poznáme hranice fiškálnej politiky. Poučili sme sa na neželaných výsledkoch v minulosti a držíme ich v pamäti,“ povedal komisár Joaquín Almunia. Lagardová sa horlivo postavila za to, aby EIB dostala právo konať. „Ostáva nám len dúfať, že redukcia inflačného tlaku zmení úrokové sadzby,“ vyhlásila francúzska ministerka v súvislosti so stretnutím vedenia Európskej centrálnej banky 6. novembra. Očakáva sa totiž, že banka zredukuje sadzby po minulotýždňovom znížení federálnej rezervy.  

EÚ je pred summitom G20 nejednotná

Francúzsky návrh, ktorý mal poskytnúť základné pozície EÚ pred stretnutím G 20 vo Washingtone, obsahuje alternatívne návrhy ostatných členských štátov. Konečný návrh bude teda treba neočakávane doplniť a opraviť. Pôvodný záväzok podporiť medzinárodnú koordinovanú odpoveď na makroekonomické výzvy odmietlo viacero členských štátov. Obávajú sa totiž nebezpečného a príliš ambiciózneho útoku na globálnu kontrolu ekonomiky.

Otvorená ostáva účasť Španielska na stretnutí G 20. Madrid sa dovoláva „adekvátnej európskej reprezentácie“ pri budovaní novej formy kontroly svetovej ekonomiky. Ministerka Lagardová však zdôraznila, že o zložení G 20 sa už rozhodlo a vylučuje teda priamu účasť španielskych predstaviteľov.

Nezhody pri celosvetových plánoch odzradľujú aj konflikty kvôli riadeniu ekonomiky samotnej EÚ. Predseda Eurogroup Jean-Claude Juncker jasne odmietol návrh francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na povýšenie stretnutí ministrov financií na istý druh ekonomickej exekutívy na čele s hlavami štátov a vlád. „Nemyslím si, že ustanovenie stretnutia ministrov na takú vysokú úroveň je dobrým nápadom. Avšak v prípade potreby je to vhodným spôsobom na zvolanie zasadania predstaviteľov Eurogroup,“ vysvetlil svoje stanovisko Juncker.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA