Problémy vo veľkých európskych ekonomikách

Francúzsky premiér oznámil zníženie odhadu hospodárskeho rastu jeho krajiny na rok 2008. Zníženie predajov áut vo veľkých európskych ekonomikách ukazuje, že spotrebitelia odkladajú veľké nákupy „na lepšie časy“.

Francúzsky premiér François Fillon oznámil, že rast jeho krajiny bude v tomto roku iba „o niečo viac ako 1 percento“. Doterajšie predpovede narábali s 1,7-2%. Spomalenie rastu ohrozuje reformy plánované prezidentom Sarkozym, vláde sa znižuje priestor pre poskytovanie stimulov na modernizáciu národnej ekonomiky.

Podľa ministerky financií musela vláda prehodnotiť odhad rastu, keďže podcenila negatívne dopady krízy na amerických finančných trhoch. Otáznym sa stala aj schopnosť Francúzska splniť 3-percentný limit EÚ na rozpočtový deficit, nakoľko rozpočet na rok 2008 pracoval s odhadom rastu 2,25%. Podľa ekonómov bude rast francúzskej ekonomiky slabý aj v druhom polroku, krajina sa však môže vyhnúť úpadku do recesie. Negatívne pôsobí najmä pokles domáceho dopytu.

Dôkazom toho, že spotrebitelia odkladajú väčšie nákupy „na lepšie časy“, je aj mierny pokles predajov áut. Ešte horšie je na tom automobilový trh v Španielsku, kde v auguste klesol predaj až o 41,3%. V Taliansku sa očakáva pokles o 15% a podľa analytickej skupiny CSM možno podobný vývoj očakávať aj v roku 2009.

Problémy však nemajú len veľké európske ekonomiky. Finančná kríza zasiahla mimoriadne negatívne Írsko, ktorého deficit sa za prvých osem mesiacov strojnásobil oproti očakávanej úrovni, z 0,9% na 2,75% HDP. Kríza v sektore stavebníctva a pád cien nehnuteľností stenčil daňové príjmy od začiatku roku o 9,4% v porovnaní s minulým rokom. Írsko zažije tento rok svoju prvú recesiu od začiatku 80. rokov, keď HDP klesne až o 2,5%.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA