Prodi chce „oživiť Taliansko“

Budúca talianska vláda bude čeliť neľahkej úlohe - zregenerovať chorú národnú ekonomiku. Berlusconi už podal demisiu a Prodi čaká na ďalší prezidentov krok.

 

Krátka správa

Nový taliansky premiér Romano Prodi sa po aprílovom volebnom víťazstve pripravuje na všeobecnú revíziu ekonomického stavu krajiny a špeciálne financovania vlády. Berlusconi podal demisiu do rúk prezidenta Ciampiho, ale formálne bude právomoci predsedu vlády vykonávať až kým nebude Prodi oficiálne uvedený do funkcie. Parlament sa chystá na voľbu nového prezidenta, pretože volebné obdobie súčasného prezidenta Ciampiho vyprší 18. mája tohto roku.

Ekonomické údaje z roku 2005 ukazujú, že talianska ekonomika, ktorá je štvrtou najväčšou v Európe, stagnuje. Verejný dlh na úrovni 106,5% HDP je jedným z najvyšších v Európe. Do roku 2008 vzrsie podľa odhadov až na 107,6%. Rozpočtový deficit prekročil limity Únie stanovené v Pakte rastu a stability dva roky za sebou. Prognózy hovoria, že rast v roku 2006 bude okolo 1,2%, pričom v budúcom roku vzrastie úroveň nezamestnanosti zo 7,6% v tomto roku na 7,8%. Medzinárodný menový fond (MMF) označil Taliansko za jednu z najmenej výkonných ekonomík v EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA