Protesty proti liberalizácii dokov

Tisícky pracovníkov v dokoch sa zišli počas tohto víkendu v Štrasburgu, aby pochodovali proti návrhu smernice EÚ o liberalizácii prístavných služieb. Poslanci Európskeho parlamentu sú rozdelení, pokiaľ ide o to, či návrh zamietnuť alebo pozmeniť.

 

Krátka správa:

Rozdelený Európsky parlament sa chystá na hlasovanie 18. januára v Štrasburgu o návrhu na liberalizáciu prístavných služieb v EÚ. Návrh pritiahol dodatočnú kontroverziu, keď obavy z prílišného ekonomického liberalizmu boli citované ako jeden z hlavných dôvodov, ktorý viedol francúzskych voličov k zamietnutiu ústavnej zmluvy v referende v máji 2005.

Odbory tvrdia, že počas víkendu v tomto francúzskom meste zmobilizovali 6000 dokárskych pracovníkov za účelom masovej demonštrácie 16. januára, ktorej cieľom je nátlak na poslancov EP, aby text zamietli. Federácia európskych pracovníkov v doprave tvrdí, že návrh „by mohol dramaticky postihnúť európskych prístavných operátorov a investície v sektore“ a eventuálne by mohol viesť k škrtom pracovných miest. „Nikto nemôže ignorovať dopad, aký majú deregulačné opatrenia na pracovné miesta, pracovné podmienky, zdravie a bezpečnosť a kvalitu prístavných služieb v Európe,“ tvrdia odbory.

Návrh, ktorý Parlamentom sprevádza Georg Jarzembowski (EPP-ED, Nemecko), rozdelil poslancov Dopravného výboru Európskeho parlamentu, výsledkom čoho je ich neschopnosť zmeniť prvotný návrh Komisie. Preto bude nezmenený návrh prezentovaný plenárnemu zasadnutiu 18. januára.

Socialistická skupina poslancov ohlásila, že text zamietne. „Nechceme, aby šli lode na more so slabo platenými posádkami, slabými zamestnaneckými podmienkami a pochybnosťami o bezpečnosti,“ povedal nemecký poslanec Willi Piecyk.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA