Prvý let Airbusu A380 do USA

19. marca 2007 sa očakáva uskutočnenie prvých letov európskeho Airbusu A380 do USA. Ide o dve lietadlá smerujúce na západné a východné americké pobrežie. Jeden let bude komerčný, druhý skúšobný.

Krátka správa

Podľa stránky firmy Airbus, jedno lietadlo typu A380 prepraví pasažierov pravidelného komerčného letu. Približne 500 klientov nemeckého dopravcu Lufthansa vzlietne o 9:00 SEČ z Medzinárodného letiska vo Frankfurte nad Mohanom a pristane na Medzinárodnom letisku J. F. Kennedyho v New Yorku. Zhruba v tom istom čase by mala druhá A380-ka pristávať na Medzinárodnom letisku v Los Angales (tento skúšobný let bude uskutočnený v spolupráci s dopravcom Qantas Airways), kde bude tím odborníkov testovať kompatibilitu stroja s tamojšími letiskovými podmienkami.

Viceprezident spoločnosti Lufthansa, Jens Bischoff, pre denník The N.Y.Times uviedol: „Bavíme sa o lietadle, ktoré predstavuje letectvo 21. storočia v zmysle efektivity.“

Interiérovo plne vybavená verzia A380 pred svojim návratom do Frankfurtu absolvuje aj komerčný let New York – Chicago. Do 28. marca 2007 by malo toto lietadlo pristáť aj na letiskách v Hong Kongu, Washingotne, Toulouse a v Mníchove.

Druhé lietadlo pristávajúce na západnom pobreží USA absolvuje na letisku viacero testov. Od roku 2005, kedy sa uskutočnil prvý testovací let, A380 pristálo na 40 rôznych letiskách v Európe a mimo Európy. Očakáva sa, že do roku 2011 bude približne 70 svetových letísk pripravených na prevádzku tohto lietajúceho obra.

Úrady vydávajúce technické osvedčenia pre lietadlá (EASA a FAA) dali A380-ke zelenú v decembri 2006. Prvá dodávka tohto modelu sa očakáva v októbri 2007. Nakupujúcim by mal byť singapurský dopravca Singapore Airlines.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA