Rakúsko navrhuje európsku daň

Európsky parlament zamietol dlho dojednávaný rozpočet EÚ. Rakúske predsedníctvo navrhuje daň EÚ, vďaka ktorej by sa mohla Únia v budúcnosti vyhnúť únavným bojom o peniaze.

 

Krátka správa:

Keď Parlament zamietol dohodu o rozpočtovej perspektíve na summite v decembri a pripravuje sa požadovať na roky 2007-2013 viac peňazí, rakúsky premiér Wolfgang Schüssel prišiel s emocionálnym apelom na daň EÚ, ktorá by financovala nasledujúci rozpočet EÚ.

„Ak budeme nabudúce vyjednávať len na takejto báze, zabije nás to,“ povedal rakúsky premiér Schüssel 18. januára na margo dohody o finančnej perspektíve, dosiahnutie až neskoro v noci na summite v decembri 2005.

Namiesto vysoko spolitizovaných diskusií o veľkosti príspevkov jednotlivých členských štátov a stupňoch čistého prispievania do rozpočtu EÚ Schüssel navrhuje myšlienky ako dane EÚ na finančné špekulácie, letecké palivo alebo lodnú dopravu.

Koncepcia nie je nová a okamžite sa stretla s odporom väčšiny politických strán vo Veľkej Británii. Diskusia je zatiaľ len v začiatkoch a jej skorý výsledok nemožno očakávať.

Rakúsko teraz bude musieť vyjednať kompromis. Schüssel naznačil, že EÚ pravdepodobne nepridá k dohode zo summitu vo výške 862 miliárd eur viac než jednu až štyri milardy eur.


Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA