Recesia a nezamestnanosť zasahujú silné ekonomiky

Európa zažíva ďalšie ekonomické otrasy po tom, čo najsilnejšie ekonomiky na starom kontinente – Nemecko a Británia – hlásia spomalenie rastu a zvýšenie nezamestnanosti.

Nemecko, najsilnejšia európska ekonomika, už oficiálne postihla recesia. Miera HDP v treťom štvrťroku podľa odhadu Spolkového štatistického úradu medzikvartálne klesla o 0,5 %. Krajina naposledy pocítila recesiu v prvej polovici v roku 2003. Na HDP podľa štatistiky negatívne vplýva nárast importu a oslabenie exportu. Ekonómovia očakávajú, že situácia sa v najbližších mesiacoch ešte zhorší.  

Dôsledky situácie v Nemecku sa prejavia aj na ekonomikách ostatných krajín EÚ, dokonca celá eurozóna je technicky v recesii. Podľa odhadov ekonómov HDP za posledné tri mesiace poklesol o 0,3 %. OECD predpokladá, že v rok 2009 produkcia eurozóny spadne o ďalších 0,5 %. Zároveň výrazne vzrastie nezamestnanosť.

V Británii miera nezamestnanosti dosiahla najvyššiu úroveň od roku 1997. Podľa údajov britského štatistického úradu za posledné tri mesiace prišlo o prácu 140,000 ľudí a nezamestnaných je dokopy 1,825 milióna Britov. Nezamestnanosť v Nemecku je zatiaľ relatívne stabilná na úrovni 3,265 milióna. Predpokladá sa však, že do konca roku 2009 by malo o prácu prísť asi 150,000 ľudí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA