Recesia sa v eurozóne prehlbuje

Kompozitný index PMI za mesiac klesol z hodnoty 43,6 na 39,7, čiže najnižšiu hodnotu od roku 1998. Špekulácie o stimulačnom balíku EÚ rastú a rovnako sa zvyšuje tlak na Európsku centrálnu banku, aby opäť znížila úrokovú mieru.

Ekonomické ukazovatele, ktoré zverejnili v piatok na konferencii bankárov vo Frankfurte nad Mohanom ukázali, že recesia v eurozóne sa prehlbuje. Kompozitný index PMI v priebehu novembra klesol zo 43,6 na 39,7, čo je najnižšia hodnota od roku 1998. Podľa odhadov odborníkov HDP krajín s eurom kleslo o 0,3 % a OECD predpokladá ďalší pokles o polpercenta a rast sa takmer zastaví.

Bankári sa na konferencii zhodli, že negatívne prognózy zvýšia tlak na tvorbu vládnych stimulov. Rovnako môže dôjsť k ďalšiemu zníženiu úrokovej miery Európskej centrálnej banky (ECB). Naposledy ju znížili začiatkom novembra na 3,25 percentuálneho bodu ako reakciu na znižovanie inflácie a postupujúcu krízu, ktorá členské štáty doviedla do recesie. Prezident ECB Jean-Claude Trichet na konferencii o znižovaní sadzieb nehovoril, avšak vyzval komerčné banky, aby samy prijali opatrenia.

Súčasnú situáciu pripisú prudkému poklesu výrobnej aktivity najmä v automobilovom priemysle. Podľa Asociácie európskych automobilových výrobcov v októbri produkcia klesla o 15 %. Krajiny reagujú rôzne. V posledných týždňoch Nemecko, Japonsko a Čína sa prostredníctvom rozpočtových stimulov snažili o reštart spotreby a rozbeh korporátnych investícií. Británia a USA prezmenu do svojich plánov zahrnuli znižovanie sadzieb a priame „injekcie“ z daňových fondov, ktoré putujú do bánk s problémami. Ako píše International Herald Tribune aj Trichet potvrdil, že je veľmi ťažké diktovať spoločnú politiku – „Nie všetky krajiny eurozóny majú potrebný priestor pre rozpočtový stimul“.

Špekulácie silnejú hlavne kvôli spoločnému stimulačnému balíku, ktorý by mali zverejniť v stredu. Nemecko rozprúdilo dohady o tom, že pôjde o masívnu sumu – 130 miliárd eur –  na ktorej by sa každá členská krajina mala podieľať percentom svojho HDP. Členovia Komisie však žiadnu konkrétnu sumu zatiaľ nespomenuli, pričom zdôraznili, že treba zohľadňovať aj aktuálnu silu alebo slabosť verejných financií jednotlivých štátov. Kým jedny majú priestor na spotrebiteľské alebo daňové manévre, iné boli v období rastu menej disciplinované. Napríklad Írsko je momentálne vo veľmi zlej pozícii, pretože mu hrozí deficit 6,5 % HDP.

Predseda Komisie José Manuel Barroso vidí východisko v koordinovaných národných stimulačných programoch a akcelerácii čerpania fondov regionálne pomoci. Fondy pre obdobie 2007 – 2013 predstavujú 347 miliárd eur. Niektoré sumy určené pre roky 2011, 2012 a 2013 by sa mohli minúť už v rokoch 2009 a 2010.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA