Regulácia je nevyhnutná, kríza pokračuje

Londýn a Washington príliš verili trhu a odmietali nemecké návrhy na reguláciu finančného sektora, tvrdí nemecká kancelárka Angela Merkel.

Nemecká kancelárka Angela Merkel na predvolebnom zhromaždení Rakúskej ľudovej strany nepriamo obvinila USA a Britániu zo spoluzodpovednosti za finančnú krízu. Práve opozícia týchto dvoch krajín totiž zhatila plány na reguláciu investičných fondov, ktoré sa snažilo Nemecko presadiť na summite G8 v Berlíne v júni 2007 – len niekoľko mesiacov pred vypuknutím krízy na americkom hypotekárnom trhu, ktorá sa neskôr rozšírila do celého finančného sektora.

Vývoj posledných dní posilňuje v európskych politikoch presvedčenie, že je potrebná silnejšia regulácia. Nemecký minister financií Peer Steinbrueck v nedeľu vyhlásil, že kríza ešte neskončila a finančné trhy by mali byť prísnejšie regulované. Ako otvorenú zatiaľ nechal otázku, či to má znamenať vytvorenie medzinárodnej inštitúcie.

V nedeľu súčasne prakticky odzvonilo investičným bankám ako samostatnému finančnému sektoru. Posledné dve veľké investičné banky na Wall Street – Goldman Sachs a Morgan Stanley – sa stali regulovanými bankami a od amerického Federálneho rezervného fondu získali pôžičky na °zabezpečenie prechodného obdobia.

Bankový systém zachraňuje aj Rusko. Napriek injekcii 90 miliárd eur z minulého týždňa muselo ministerstvo financií v nedeľu ohlásiť, že dnes poskytne v aukcii ďalších 17 miliárd v pôžičkách na tri mesiace pri minimálnom úroku 8,75%.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA