Rozhovory EÚ-Rusko uviazli

Predseda Komisie José Manuel Barroso sa z víkendovej návštevy Ruska nevrátil so žiadnym hmatateľným pokrokom v otázke „špeciálneho vzťahu“, ktorý zamýšľa sledovať v energetických vzťahoch s Moskvou.

 

Krátka správa:

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že jeho krajina bude spoľahlivým dodávateľom energie pre Európu, ale odmietol Barrosovu myšlienku o recipročnom prístupe k ruskej sieti plynovodov. Stalo sa tak na vzájomnom stretnutí 17. marca.

Barroso opísal trojhodinové stretnutie a neformálne rozhovory s Putinom ako „inšpirujúce“ a povedal, že váhavosť Ruska otvoriť svoju sieť plynovodov sa dala v krátkodobom horizonte očakávať. „Prezident Putin potvrdil v tejto fáze dobre známu pozíciu Ruska. V krátkodobom horizonte nemôžeme očakávať z ruskej strany žiadne zmeny tejto pozície,“ bol citovaný Barroso v Business Online.

Stretnutie Barrosa s Putinom nasledovalo po rozhovoroch ministrov pre energetiku skupiny krajín G8 v Moskve 16. marca. Ministri počas stretnutia vystupňovali tlak na Rusko, aby ratifikovalo Zmluvu o energetickej charte z roku 1994, čo je medzinárodná dohoda, ktorou by sa krajina zaviazala k otvoreniu svojej siete spoločnostiam zo zahraničia. Ďalší pokrok v tejto otázke sa dá očakávať na ďalšom stretnutí G8 v St. Peterburgu v júli.

Zabezpečenie spoľahlivých dodávok energie z Ruska je kľúčovým prvkom v plánoch Komisie na viac integrovanú európsku energetickú politiku, ktorá bola zverejnená v podobe Zelenej knihy skôr v marci. O plánoch sa bude diskutovať na summite lídrov EÚ 23.-24. marca a na ďalšom summite EÚ-Rusko, ktoré je na programe v máji 2006 v Soči.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA