Ruská centrálna banka intervenovala za rubeľ

Rusku hrozí strata zahraničného kapitálu v objeme 21 mld. dolárov ako dôsledok vojenského konfliktu s Gruzínskom. Súčasne klesá hodnota rubľa. Centrálna banka po dlhom čase prvýkrát intervenovala za jeho posilnenie.

Ruská centrálna banka sa rozhodla včera (4.9.) silno intervenovať za posilnenie rubľa. Ruská mena je v porovnaní s dolárom a eurom najslabšou od februára 2007.

Guvernér ceduľovej banky priznal, že po vypuknutí konfliktu v Gruzínsku zaznamenala ruská ekonomika odliv zahraničného kapitálu a investícií. Dodal však, že odliv bol menší, než sa očakávalo, informuje Financial Times. Podľa centrálnej banky Rusko stratilo v auguste 5 mld. dolárov zahraničných investícií. Analytici však tvrdia, že Rusko môže prísť v dôsledku konfliktu celkovo až o 21 mld. dolárov investícií.

V posledných mesiacoch šlo vôbec o prvú intervenciu centrálnej banky v Rusku, ktorej cieľom bolo posilniť národnú menu. Britský denník upozorňuje, že dovtedajšie zásahy banky sledovali skôr brzdenie rastu meny tak, aby sa udržal v spoločnom menovom koši s dolárom a eurom. Ruská ekonomika je na americkú (55%) a európsku (45%) menu naviazaná od februára minulého roka.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA