Rusko-čínska dohoda o energii

Moskva a Peking súhlasili s rozšírením svojich energetických väzieb novými plynovodmi, ktorými by mal začať od roku 2011 prúdiť ruský zemný plyn do Číny. Dohoda bola podpísaná uprostred európskej neistoty spôsobenej pomalosťou vytvárania užšej energetickej spolupráce a rastúcou konkurenciou zo strany iných spotrebiteľov plynu.

 

Krátka správa:

Ruský prezident Vladimir Putin ukončil svoju dvojdňovú návštevu Pekingu podpisom 29-ich energetických dohôd a sľubom stať sa do desiatich rokov najväčším energetických dodávateľom Číny.

Ústredným bodom bolo podpísanie memoranda o porozumení medzi China National Petroleum Corp. (CNPC) a Gazpromom o postavení dvoch plynovodov, spájajúcich ruské sibírske plynové polia a Čínu. Oba by mohli začať fungovať v roku 2011, potvrdil pre RIA Novosti zdroj blízky ruskej vláde.

Nedošlo však k porozumeniu o budúcej dohode o rope, pretože Rusko stále váha, či postaví ropovod do Japonska, čo zasa frustruje čínskych úradníkov.

Medzitým zvyšuje rusko-čínska dohoda obavy medzi niektorými európskymi pozorovateľmi Ruska o tom, či Rusko neplánuje postaviť proti sebe hlavných spotrebiteľov. Claude Mandil, výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energiu, napísal v dnešnom vydaní Financial Times, že Moskva „by nebola schopná splniť svoje záväzky voči európskym spotrebiteľom, keby nezamerala svoje investičné výdavky na ruskú infraštruktúru“. Namiesto toho sa zdá, že Gazprom bude investovať do akvizícií vo veľkých spotrebiteľských krajinách, varuje Mandil.

Lídri EÚ sa stretnú zajtra a pozajtra, aby rozhodli o užšej energetickej spolupráci, a to vrátane hovorenia jedným hlasom s veľkými dodávateľmi ako Rusko. Krajiny EÚ však súčasne vyjadrili svoju zdržanlivosť, pokiaľ ide o prvky národnej suverenity, najmä na voľbu energetického mixu (EurActiv, 15. marec 2006).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA