Rusko môže Európe „priškrtiť“ dodávky ropy

Ruský prepravca ropy Transneft varoval, že môže obmedziť dodávky ropy do Európy. Pred krátkym časom prišla podobná vyhrážka od plynárenského monopolu, Gazpromu.

 

Krátka správa

Zdá sa, že energetické vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou sa komplikujú, v čase, keď ceny pohonných hmôt opäť stúpajú, dostala Únia vyhrážku od ruského ropného prepravcu Transneft, že dodávky môžu byť v budúcnosti obmedzené.

Ruská vláda sa síce ústami vicepremiéra Dmitrija Medvedeva snažila rozptýliť obavy a potvrdiť, že je „bezpečným a hodnoverným partnerom“, na šachovnici európsko-ruských energetických vzťahov sa však dejú veľké pohyby.

Podľa moskovského denníka Nezavisimaja Gazeta vyhlásil Semion Vajnštok, šéf Transneftu, že Európa je nespracovanou ropou „prepchatá“, a nadmerná ponuka znižuje jej cenu. Transneft onedlho začne budovať 4000 kilometrov dlhý ropovod do Číny v hodnote 9 miliárd eur, vďaka ktorému získa prístup nie len na rýchlo rastúci čínsky trh, ale aj do Južnej Kóreje, Japonska a Austrálie. Podľa Vajnštoka je firma pripravená presmerovať časť ropy dovážanej do Európy práve na východ.

Vyhlásenia mohol vyvolať aj plán európskych krajín získať lepší prístup k rope z Kaspického mora. Tá by mala byť dovážaná do čiernomorských prístavov na Ukrajine a odtiaľ ropovodmi cez PoľskoSlovensko do siete v EÚ, čím by sa úplne obišlo územie Ruska. Európske krajiny sa snažia zlepšiť aj vzťahmi s ropu produkujúcimi krajinami Blízkeho východu. Napriek požiadavkám EÚ však OPEC nedávno vyhlásil, že nezvýši dennú kvótu ťažby.

Podobné varovanie, ako od Transneftu, dostala EÚ nedávno od Gazpromu ktorý pohrozil, že časť zemného plynu presmeruje do Číny a USA. V tomto prípade vznikol konflikt po tom, ako začala britská vláda klásť Gazpromu prekážky pri získavaní kontroly nad hlavným britským dodávateľom plynu, Centrica. Európske krajiny zas požadujú liberalizáciu ruského energetického trhu, Moskva s tým však nesúhlasí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA