Rusko možno načrie do „ropného fondu“

Moskva možno použije na záchranu svojho finančného trhu štátny rezervný fond a penzijné rezervy. Premiér Putin tvrdí, že problémy nemajú nič spoločné s Gruzínskom, sú len následkom globálnej finančnej krízy.

Ruský minister financií Alexej Kudrin včera oznámil, že jeho vláda zvažuje použitie peňazí zo štátneho rezervného fondu, v ktorom je dnes 32 miliárd dolárov, a penzijných rezerv, na záchranu ruského finančného trhu.

Hodnota akcií na ruských trhoch poklesla od mája o takmer 50%, len vo štvrtok padla o ďalších 2,7%. Najväčšia ruská banka, Sberbank, zaznamenala za ten deň 7,4-percentný pokles.

Centrálna banka vo štvrtok podporila trhy krátkodobou injekciou viac ako 7 miliárd eur. Ak by sa ukázalo, že reči o využití rezervného fondu nie sú len taktickým manévrom pre zlepšenie nálady na trhu, bol by to zásadný obrat v doterajšej politike.

Fond bol vytvorený vo februári tohto roku z dodatočných ziskov z exportu energetických surovín. Mal slúžiť na posilnenie penzijného systému a investovať najmä v zahraničí. Jeho použitie na domácu intervenciu by vyžadovalo zmenu zákona a podľa bankových analytikov by mohlo znamenať zhoršenie medzinárodného ratingu krajiny.

Ruské problémy priznal aj premiér Vladimír Putin. Oznámil, že tento rok môže poklesnúť prílev zahraničného kapitálu oproti minulému o 45% – z 80 miliárd dolárov v 2007 na 45-50 miliárd. Odmietol však, že by mal nedávny odliv zahraničných investícií niečo spoločné s konfliktom v Gruzínsku.

Podľa Putina trpí Rusko následkami globálnej finančnej krízy – za odliv kapitálu môžu „špekulatívne pohyby“ západných inštitúcií, ktoré sťahujú fondy kvôli „hypotekárnej kríze“ v USA a Európe.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA