Rýchlo rozvíjajúce sa ekonomiky chcú silnejšiu pozíciu na summite G20

Pred blížiacim sa summitom G20 vo Washingtone sa v sobotu stretli ministri financií a bankoví lídri dvadsiatich najväčších ekonomík sveta. Hľadali spoločné riešenia na zmiernenie dôsledkov finančnej krízy. Rýchlo rozvíjajúce sa štáty zároveň požiadali o významnejšie postavenie v rámci G20.

Po piatkovom mimoriadnom stretnutí lídrov krajín  EÚ, ktorí sa dohodli na spoločnej stratégii, ktorú predložia na víkendovom summite G20 vo Washingtone, sa v sobotu v brazílskom Sao Paule stretli aj ministri financií a guvernéri národných bánk dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta. Hovorili o spoločnej stratégii v boji proti finančnej kríze.

Rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky ako Brazília, Čína, India a Rusko sa snažia získať významnejšie postavenie v rámci skupiny G20. Tieto krajiny vyzvali k rozsiahlej reforme globálnych finančných inštitúcií a požiadali o silnejšie zastúpenie vo Svetovej Banke a Medzinárodnom menovom fonde.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva zdôraznil, že treba vybudovať nové univerzálne mechanizmy, pričom podľa neho systém, v ktorom má vedúce postavenie skupina G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia a USA) je už zastaralý a v momentálnej situácii v tejto podobe nemôže fungovať.

Prezident Svetovej banky Robert Zoellick rovnako vyzval k modernizácii multilaterálneho systému vlády. Podľa neho by sa na ňom mali podieľať aj rozvíjajúce sa krajiny, napríklad Brazília.

MMF: Silnejšia pozícia, avšak nakoľko?

Na oboch stranách Atlantiku sa hovorilo o reforme MMF, avšak nedospelo sa k spôsobu, ako to urobiť. Podľa záverov stretnutia G20 bude mať MMF vedúcu pozíciu pri každom kroku vedúcom k reforme svetového finančného systému, no len v rámci svojho mandátu.

Podľa iného scenára by mal MMF zastávať rolu finančného regulátora na základe princípu bona fide. EÚ však chce, aby vznikol dozorný orgán, ktorý by dohliadal na fungovanie globálnych finančných inštitúcií.  

V záveroch summitu G20 ministri financií uviedli, že akákoľvek reforma MMF musí adekvátnym spôsobom zohľadňovať meniaci sa hospodársky význam jednotlivých zemí a citlivo reagovať na budúce výzvy.

Podľa výkonného riaditeľa MMF Dominiquea Strausse-Kahna fond už posilnil mechanizmy včasného varovania tak, aby bol schopný pohotovo reagovať na možné finančné krízy v budúcnosti.

Pozície:

Brazílsky minister financií Guido Mantega vyhlásil, že treba posilniť Medzinárodný menový fond a rozšíriť jeho zastúpenie. „Taktiež je potrebné modifikovať Fórum pre finančnú stabilitu, ktoré by malo zahŕňať aj rýchlo sa vyvíjajúce krajiny,“ dodal Mantega.    

Výkonný riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn povedal, že spôsoby finančných regulácií vo svete potrebujú reformu a treba začať regulovať aj tie aspekty, ktoré predtým kontrole nepodliehali. Upozornil, že konečná zodpovednosť za regulácie by mala spadať na národné autority.

Britský premiér Gordon Brown ešte v Buseli povedal, že Európa môže pomôcť „pretvoriť svet“, pričom zdôraznil, že finančné nástroje z roku 1944 nemôžu poskytnúť adekvátne riešenie v roku 2008.

Ďalšie kroky:

•    15 Nov. 2008: G20 summit vo Washingtone.•    11-12 Dec. 2008: EU summit v Bruseli.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA