Sarkozy chce „prebudovať kapitalizmus“

Francúzsky prezident Sarkozy vyzval v utorok na VZ OSN na uskutočnenie summitu o prebudovaní „regulovaného kapitalizmu“.

Sarkozy, ktorý stojí tento polrok aj na čele EÚ, označil prebiehajúcu finančnú krízu za najhoršiu od Veľkej hospodárskej krízy z 30. rokov 20. storočia. Vyzval na konanie globálneho summitu, ktorý by nahradil súčasný svetový systém prebudovaným „regulovaným kapitalizmom“.

Summit by sa mal konať popri stretnutí hláv štátov a šéfov vlád G8 v novembri tohto roku, na ktoré budú pozvané aj krajiny ako Čína, India či Brazília. Na summite už bude známy aj výsledok amerických prezidentských volieb, k prezidentovi Bushovi sa tak bude môcť pripojiť aj jeho nástupca.

Sarkozyho „regulovaný kapitalizmus“ by mal byť systémom, v ktorom sa „obrovské časti finančných aktivít nenechávajú len na úsudok aktérov trhu“. Presnú podobu regulácií však nenaznačil. Banky by podľa neho mali financovať rozvoj a nie zapájať sa do špekulatívnych operácií. Spôsob odmeňovania manažmentu bánk by ich nemal nútiť nepremyslene riskovať a tí, ktorí ohrozia úspory ľudí, by mali byť trestaní.

Cestou je reforma medzinárodných inštitúcií. „Konajme tak, aby boli naše medzinárodné inštitúcie koherentnejšie, reprezentatívnejšie, silnejšie a rešpektovanejšie“, povedal Sarkozy. Podobné slová zazneli aj od iných lídrov. Brazílsky prezident Lula da Silva hovoril po potrebe väčšieho medzinárodného zapojenia do riešenia finančných problémov, americký prezident Bush zas vyhlásil: „V 21. storočí nemožno riadiť inštitúciami 20. storočia“, čím potvrdil potrebu reformy Brettonwoodskych inštitúcií (ako Svetová banka, Medzinárodný menový fond).

Medzičasom, analýzy ukazujú, že hoci sa finančná kríza z USA v eurozóne zatiaľ plne neprejavila, ekonomika už trpí. Podľa rešpektovanej štúdie skupiny Markit padla eurozóna do technickej recesie, mimoriadne negatívne je zasiahnutý priemysel. Hoci pokles cien ropy a ostatných komodít spomalil rast inflácie, pozorovatelia neočakávajú, že ECB zníži úrokovú mieru skôr ako začiatkom budúceho roka.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA