Sarkozy pohrozil vetovaním obchodných rozhovorov

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy povedal, že jeho krajina by mohla pri hlasovaní v Rade o akýchkoľvek dohodách WTO nereflektujúcich záujem francúzskych farmárov uplatniť svoje právo veta. Zároveň podrobil kritike Petra Mandelsona, komisára pre obchod.

Krátka správa

Vo svojom prejave pred farmármi 29. mája 2007 Nicolas Sarkozy povedal, že chce podporovať farmársky sektor vo svojej krajine. Takýmto prístupom chce zabezpečiť, aby Európa ostala poľnohospodárskou veľmocou. Rovnako je podľa jeho slov potrebné zabezpečiť prácu mladým ľuďom túžiacim stať sa farmármi. Novozvolený prezident povedal: „Toto je pre nás základná otázka a ak to nepochopia za stolom WTO, Francúzsko využije svoje veto, to je všetko.“

Sarkozyho postoj sklamal obe strany: európskych zástancov voľného obchodu a taktiež bloky obchodných partnerov (v rámci WTO). Dúfali, že nový francúzsky prezident by mohol ukázať väčšiu flexibilitu ako jeho predchodca Jacques Chirac počas multilaterálnych rokovaní Kola z Doha.

Rozhovory sa už vlečú roky, predovšetkým kvôli sporom medzi EÚ a USA o krátení poľnohospodárskych taríf a dotácií. Zástupcovia obchodných blokov sa obávajú, že ak sa kompromis nepodarí nájsť ani toto leto, rozhovory by mohli úplne skončiť.

Sarkozy tvrdí, že Európa by nemala robiť unilaterálne ústupky. S odkazom na iných najväčších obchodných hráčov povedal: „Zatiaľ nevidím žiadne úsilie zo strany Spojených štátov. Nevidím úsilie, že by India bola pripravený konať. Nevidím úsilie, že by Brazília bola pripravená konať.“ Všetky Sarkozym spomenuté bloky by sa mali stretnúť na konci júna, aby pokračovali v rozhovoroch.

Sarkozyho kritiku si vyslúžil aj komisár pre obchod, Peter Mandelson. Podľa prezidenta, komisár „nemá politickú váhu, aby obstál  voči kolosálnym mocnostiam ako sú India, Brazília, Čína alebo USA.“ Dodal, že pre EÚ
by bolo lepšie, ak by bola pri akýchkoľvek obchodných rokovaniach zastúpená aktuálnou predsedajúcou krajinou Európskej rady.

Komisár Mandelson, ktorý navrhol najmä pre Francúzsko hrozivý scenár, že EÚ by mohla krátiť poľnohospodárske tarify až do výšky 51%, reagoval na kritiku slovami, že Európa má „veľký záujem“ na zisku na pôde WTO, ale „nie za každú cenu.“ Dodal, že je pripravený z navrhovaného krátenia zľavovať, ak nebudú ostatné krajiny s jeho návrhom súhlasiť.

Z právneho hľadiska, Sarkozyho spôsobilosť vetovať finálne rozhodnutie WTO závisí od formy záverečného aktu. Rada v mene EÚ ratifikuje obchodné zmluvy hlasovaním kvalifikovanou väčšinou. Jednomyseľnosť by sa vyžadovala len v prípade, ak by sa obchodná zmluva nejakým spôsobom dotýkala sociálnych služieb a tiež služieb v oblasti zdravotníctva, kultúry, médií alebo vzdelávania.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA