Sarkozyho „reforma kapitalizmu“

Jednotnejšie ekonomické riadenie v eurozóne, prísnejšie pravidlá pre prekonanie „zlyhania amerického modelu kapitalizmu“, zvýšená ochrana pred preberaním európskych firiem zahraničnými vlastníkmi, prísnejšie regulácie daňových rajov... – francúzsky prezident Sarkozy stojaci na čele EÚ hovoril včera v Európskom parlamente o svojej „reforme kapitalizmu“.

Finančná kríza, ktorá začala v auguste 2007 na americkom hypotekárnom trhu, sa koncom septembra naplno prejavila aj v EÚ. Prakticky každá krajina musela prijať protiopatrenia na záchranu bánk, poisťovní a iných finančných inštitúcií, aby tak zabránila kolapsu celého finančného systému. Vlády a centrálne banky dávajú finančné injekcie, medzibankové pôžičky, garancie vkladov, prebieha čiastočné alebo úplné znárodňovanie niektorých spoločností.

Nový Bretton Woods

Mimoriadne stretnutie Euroskupiny na najvyššej úrovni, ktoré sa konalo 12. októbra v Paríži, by sa malo stať normou, povedal v Európskom parlamente Sarkozy. Ministri financií, ktorí za normálnych okolností riadia život eurozóny na pravidelných mesačných stretnutiach, nemôžu podľa neho riešiť najdelikátnejšie otázky a nedokážu vyslať správny politický signál. „Eurozóna nemôže pokračovať bez dobre definovaného systému ekonomického riadenia (ekonomickej vlády)“, povedal na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

Silnejšia Euroskupina by reprezentovala nový pevný prístup inštitúcií EÚ k snahám o reformu svetovej ekonomiky a vytvoreniu „nového Bretton Woods“. Fórum pre naštartovanie tohto procesu má byť rozšírené zasadnutie summitu G8, ku ktorému vyzval britský premiér Gordon Brown, aj Nicolas Sarkozy, a ktoré podporil odchádzajúci americký prezident George Bush.

Podľa Sakrozyho by sa fórum malo skladať z členov G8 (USA, Nemecko, Francúzsko, Japonsko, Británia, Taliansko, KanadaRusko) a Číny, Indie, a pravdepodobne aj Brazílie, Juhoafrickej republiky a Mexika. Španielsko by ostalo mimo, hoci ambície Madridu boli zrejmé už na minulotýždňovom stretnutí Európskej rady v Bruseli.

Koniec „vlády USA“?

Bez ohľadu na to, ako bude konečné zloženie fóra vyzerať, je jasné, že EÚ spochybňuje súčasnú štruktúru svetového finančného systému, v ktorej dominujú Spojené štáty. Jeho zlyhanie nazval Sarkozy „zradou kapitalizmu“. „Nemôžeme ďalej akceptovať rastúci deficit svetovej mocnosti. Američania žijú tri desaťročia nad svoje možnosti.“

Reformy navrhované francúzskym lídrom prinášajú viac pravidiel. „Regulácii nemôže uniknúť žiadna finančné inštitúcia“, povedal s jasným odkazom na súkromné investičné a rizikové fondy. Sila troch najväčších ratingových agentúr (Standard & Poor´s, Moody´s a Fitch) by mala byť obmedzená v dôsledku ich „škandalóznych“ manévrov počas krízy. Pravidlá tiež majú zabrániť európskym bankám podporeným z verejných prostriedkov, aby sa spoliehali na „fiškálne raje“. Predseda Európskej komisie Barroso dodal, že Brusel „skúma možnosti regulácie (finančných) derivátov“. Riešiť sa má aj otázka platov manažérov a účtovných pravidiel.

Obrana pred zahraničnými vlastníkmi

Sarkozy sa zameral aj na „suverénne fondy“ – investičné fondy kontrolované bohatými ropnými krajinami ako Rusko, Spojené arabské emiráty, či Katar. EÚ sa obáva, že cez investície týchto fondov môžu cudzie štáty získať vplyv v strategických sektoroch, napríklad v energetike.

Sarkozy tvrdí, že by európske štáty mali zvýšiť úroveň ochrany národných firiem pred „predátormi“ zo suverénnych fondov. Možnosťou je vytvoriť vlastné suverénne fondy, ktoré by investovali do domácich spoločností a vďaka spolupráci by dokázali zabrániť tomu, aby európske banky a podniky prešli do cudzích rúk. To hrozí najmä v čase finančnej krízy, ktorá spôsobila pád ceny akcií mnohých spoločností. Sarkozyho predstavám pravdepodobne zodpovedá aj návrh Talianska, aby sa Európska investičná banka pretvorila na takýto „európsky suverénny fond“.

Koniec daňových rajov?

Francúzsko spolu s Britániou a Nemeckom žiada tvrdší postup voči daňovým rajom. Sarkozy v prejave pred europoslancami trval na tom, aby „po prvé, žiadna banka pracujúca s vládnymi peniazmi, nespela pôsobiť v daňových rajoch“ na Kajmanských ostrovoch, v Monaku či Lichtenštajnsku.

Na stretnutí OECD zazneli podobné slová z úst francúzskeho ministra pre rozpočet Erica Woertha: „Nemôžeme viac akceptovať, že v čase, keď masívne dávame peniaze daňových poplatníkov na plány pomoci finančnému systému, ten istý systém naďalej ponúka daňové raje.“

Terčom mimoriadne silnej kritiky sa stalo najmä Švajčiarsko. Nemecký minister financií Peer Steinbrück vyhlásil, že švajčiarske finančné podmienky „vyzývajú nemeckých daňových poplatníkov k vyhýbaniu sa daniam“.

Otázkou ostáva, či sa EÚ dokáže na nejakom spoločnom postupe dohodnúť. Mnoho daňových rajov sa totiž nachádza aj priamo na jej území.

Pozície

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v Európskom parlamente povedal: „Európska centrálna banka by mala mať svoj odraz v skutočnej ekonomickej vláde. Zhoduje sa to s duchom Zmlúv. Euroskupina sa má stretávať na úrovni hláv štátov a šéfov vlád.“ Žiadal reformu medzinárodného finančného systému: „Nemôžeme viac akceptovať, aby bol imidž medzinárodného finančného systému zatienený neprehľadnými oblasťami, nadmerným tajnostkárstvom, či neprítomnosťou regulácií.“

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso varoval: „Neexistuje národná cesta z krízy. Budeme plávať, alebo sa potopíme, spolu.“

Predseda skupiny EPP-ED Joseph Daul v Parlamente povedal: „Dva krát počas tohto leta musela Európa a svet čeliť veľkej kríze. A dva krát Európa ukázala, že ak sa spojí s politickou vôľou, dokáže nie len prijať rýchlu a silnú pozíciu, ale aj ovplyvniť a viesť globálnych partnerov.“ „Samozrejme, finančná kríza ešte nie je za nami. Práve v tejto situácii môžeme prijať pravidlá pre budúcnosť.“

Líder Socialistov v Európskom parlamente Martin Schulz na plenárnom zasadnutí povedal: „Mali by sme vyhlásiť „nikdy viac“. Nikdy viac nemôžeme dovoliť opakovanie podobnej katastrofy, ktorá sa stala medzinárodnému finančnému trhu. Toto by malo byť posledný krát, čo sa to stalo. Preto potrebujeme nové pravidlá. Chceme, aby boli na svete do konca roka.“

Líder liberálnej ALDE Graham Watson vyhlásil: „To, čoho sme dnes svedkom, nastáva, keď na trhoch chýba transparentnosť a efektívny dohľad. V posledných týždňoch zaťal globálny finančný systém padať do priepasti a potrebujeme koordinovanú snahu, aby sme ho z nej vytiahli.“ Vyslovil poľutovanie nad tým, že stretnutie Európskej rady minulý týždeň nebolo schopné schváliť jasné opatrenia na zlepšenie európskeho dohľadu nad finančnými inštitúciami.

Spoluprezident Zelených, Daniel Cohn-Bendit, situáciu komentoval slovami: „Všetky krízy sú spojené: sociálna, finančná a environmentálna. Vieme, že začali pred rokmi, nie pred niekoľkými mesiacmi. Preto žiadam aspoň trochu sebakritiky. Pred rokom sa Komisia postavila proti regulácii finančného sektora. Dnes hovorí každý o jeho reštrukturalizácii bez toho, aby vysvetlil ako. Odpoveďou je, že potrebujeme Zelený New Deal, s novým environmentálnych a ekonomických základom. Zelení žiadajú povinnú deklaráciu finančných tokov do daňových rajov. Veríme, že ktorákoľvek banka, firma, či jednotlivec s peniazmi uloženými v daňových rajoch, by to mala robiť s vedomí krajiny pôvodu.“

Europoslanec Sergej Kozík (Nezaradení) súhlasí so závermi Európskej rady o potrebe úplnej reformy finančného systému. Tá podľa neho „mešká najmenej desať rokov a za všetky chyby zaplatia občania“. Podporil hlavné body navrhovaných reforiem, no upozornil: „Štátna pomoc v rámci jednotlivých krajín nesmie narúšať hospodársku súťaž, napríklad diskrimináciou pobočiek tých bank, ktoré majú centrálnu banku v inom state únie. Nesmie však dochádzať ani k neprimeranému prelievaniu likvidity zo zahraničných pobočiek do materských bánk. Podporujem urýchlené posilnenie pravidiel činnosti ratingových agentúr a dohľadu nad nimi. Potrebné je aj rýchle rozhodnutie o úprave pravidiel o bezpečnosti vkladov v záujme vyššej ochrany sporiteľov.“

Ďalšie kroky

  • November 2008: O globálnych ekonomických pravidlách bude hovoriť summit G8+G5. Francúzsky prezident vyzval, aby sa pred jeho konaním uskutočnilo aj stretnutie EÚ na vysokej úrovni.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA