Sarkozyho úspešný lobing za deficit a šéfa MMF

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy očividne presvedčil ministrov financií eurozóny, že by mali jeho krajine umožniť pracovať s deficitným rozpočtom o niečo dlhšie, aby sa tak vláde vytvoril priestor na podporu rastu a zamestnanosti. Získal tiež podporu pre svojho kandidáta na post šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF).

Pozadie

Prvé stretnutie ministrov financií EÚ počas Portugalského predsedníctva sa uskutočnilo 10. júla 2007. Ministri hovorili o prioritách na najbližších šesť mesiacov.

Ako zvyčajne, pred stretnutím sa 9. júla uskutočnilo samostatné rokovanie ministrov financií 13 krajín eurozóny. O niečo menej zvyčajná už bola prítomnosť novozvoleného francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na rokovaní. Ten sa na stretnutie „pozval“, aby pred kritikou partnerov bránil svoj plán predĺžiť obdobie, v ktorom bude Francúzsko fungovať s deficitným rozpočtom.

Otázky

  • Pakt stability a rastu

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy 9. júla vyhlásil, že hoci sa bude snažiť dodržať sľub svojho predchodcu – odstrániť francúzsky deficit do roku 2010 – slabý rast francúzskej ekonomiky znamená, že nemôže garantovať jeho naplnenie skôr, ako v roku 2012, teda na konci svojho funkčného obdobia.

Ministri financií na aprílovom stretnutí v Berlíne prisľúbili, že využijú súčasný priaznivý hospodársky rast na dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov už v roku 2010. Sarkozy, ktorý bol zvolený v máji, však chce z tejto dohody vycúvať. Francúzsko podľa neho potrebuje „fiškálny šok“, ktorý naštartuje rast a zníži nezamestnanosť.

Jeho veľké plánované zníženie daní neumožní Francúzsku, aby tento rok znížilo deficit o 0,5%, ako predpokladala dohoda z Berlína. Namiesto toho chce Sarkozy znížiť deficit z 2,5% v roku 2006 na 2,4% v 2007.

Hoci krajiny eurozóny nemajú možnosť zasahovať do rozpočtového deficitu krajiny, pokiaľ neprekračuje povolenú hranicu 3% HDP, Sarkozyho krok je niekedy hodnotený ako „podraz“ voči krajinám, ako Nemecko, ktoré prešli bolestivými štrukturálnymi reformami, aby splnili rozpočtové pravidlá EÚ.

Existujú tiež obavy, že postoj Francúzska môže inšpirovať iné krajiny, čím podkope reformovaný Pakt stability a rastu.

  • MMF

Ministri financií EÚ tiež podporili bývalého francúzskeho ministra financií Dominique Strauss-Kahna ako európskeho kandidáta na šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF). Jeho súčasný šéf, Rodrigo Rato zo Španielska, odstupuje v októbri, aby sa údajne vrátil do národnej politiky.

„Ecofin súhlasí s podporou Dominique Strauss-Kahna za riaditeľa MMF“, oznámilo Portugalské predsedníctvo 10. júla. EÚ tak podľahla tvrdému lobingu N. Sarkozyho.

Viacero krajín je však takouto možnosťou znepokojených. Francúzi stáli na čele MMF už tri krát, spolu 30 rokov za 61 ročnej existencie postu, a okrem toho dnes tiež šéfujú Európskej centrálnej banke, Svetovej obchodnej organizácii a Európskej banke pre obnovu a rozvoj.

Britský minister financií Alistair Darling zdôraznil, že nebola dosiahnutá žiadna formálna dohoda a hoci by bol Dominique Strauss-Kahn vhodný kandidát, „britská vláda chce vidieť iných možných kandidátov predložených ostatnými členmi MMF“.

Ak sa niekto stane oficiálnym európskym kandidátom na post šéfa MMF, prakticky mu to zaručuje aj zvolenie do funkcie. Pôsobí totiž neformálna, a kontroverzne prijímaná, dohoda medzi USA a európskymi krajinami, že šéfom Svetovej banky sa stáva americký kandidát, zatiaľ čo v MMF európsky. Britský minister financií si však myslí, že vybratá má byť najvhodnejšia osoba, bez ohľadu na jej pôvod.

Portugalské predsedníctvo nevylúčilo možnosť, aby kandidátov ponúkli iné krajiny alebo regióny, zdôraznilo však, že Dominique Strauss-Kahn je oficiálnym kandidátom EÚ. Urgentná potreba menovať kandidáta podľa Predsedníctva neumožňuje sledovť „ideálnu procedúru“.

  • Rozšírenie eurozóny

Ministri financií definitívne odsúhlasili budúcoročný vstup Cypru a Malty do eurozóny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA