Škola rodinných financií chce naučiť slovenské domácnosti hospodáriť

Finančné znalosti Slovákov sú podľa prieskumov veľmi slabé. Projekt Škola rodinných financií, ktorý odštartoval v Žiline, by teda mal pomôcť slovenských domácnostiam zorientovať sa vo svete pôžičiek, tvoriť rodinný rozpočet, komunikovať s finančnými inštitúciami či reagovať v prípadoch nepredvídateľných udalostí.

Vo štvrtok 13. novembra oficiálne odštartoval vzdelávací projekt Škola rodinných financií. Zameriava sa najmä na tých, ktorí sami vedú svoje domácnosti a majú stredný a nižší príjem. Podľa prieskumu GFK každá tretia domácnosť na Slovensku spotrebuje na svoj chod všetky príjmy a dostávajú sa do veľkých finančných problémov. Avšak, keby sa vedeli vo finančnom svete lepšie orientovať, nemuselo by to tak byť.

Cieľom seminárov a vzdelávacích modelov projektu, je teda priniesť dôchodcom, nezamestnaným, slobodným matkám, čerstvým absolventom škôl či chovancom opúšťajúcim detské domovy, ktorí všetci patria do spomínanej skupiny, informácie o finančnom trhu a jeho produktoch, aby sa sami neohrozovali zlými finančnými rozhodnutiami. Práve takéto rodiny s nízkou bonitou môže nepremyslená manipulácia s peniazmi dostať do vážnych existenčných problémov.

Táto forma vzdelávania zároveň finančne slabším Slovákom výchádza v ústrety. Okrem toho, že je zadarmo, prednášajúci cestujú za záujemcami po celom Slovensku. Vyučovaním priamo v komunitách obcí, miest, inštitúcií, domovov dôchodcov, sociálnych ustanovizní a a regiónov, chce projekt prispieť k väčšej osvete a zmene situácie vo finančnej gramotnosti. Na prvom seminári v Žiline sa zúčastnilo 20 záujemcov, ktorí sa naučili pripravovať a a kontrolovať svoj rodinný rozpočet, ale aj ako správne komunikovať s finančnou inštitúciou.

Projekt vznikol na základe iniciatívy a finančnej podpory britskej spoločnosti Provident Financial. Autorsky a pedagogicky ho vedie Nadácia pre deti Slovenska. „Z našich skúseností a výskumov vyplýva, že úroveň finančných znalostí občanov na Slovensku je nedostatočná, čo je pri súčasnej širokej ponuke produktov finančného trhu veľký handicap. Sme radi, že týmto projektom môžeme nadviazať na naše predchádzajúce aktivity zamerané na finančné vzdelávanie,“ povedala manažérka projektu Erika Galanská.

Zameranie školení reaguje na súčasnú ekonomickú situáciu u nás aj vo svete. „Do programu sme aktuálne zaradili aj problematiku ako spravovať rodinné financie v čase finančnej krízy spolu s odporúčaniami ako zbytočne nemíňať a nezadlžovať sa,“ konštatoval hovorca spoločnosti Provident Financial Michal Dyttert s tým, že podľa neho ročne projekt preškolí tisícky ľudí vo všetkých regiónoch Slovenska.

Viac informácií a kalendár jednotlivých seminárov aj časť z modulov vzdelávacieho projektu môžete nájsť na www.skolarodinnychfinancii.sk

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA