Slovensko chce najprv Grékov vidieť konať, potom pomôže

Slovenský premiér Robert Fico včera vyhlásil, že jeho vláda Grécku žiadny bianko šek nepodpíše. Úsporné opatrenia prijaté gréckou vládou mu nestačia, chce vidieť zákony schválené v parlamente.

Ministri financií eurozóny v nedeľu schválili pomoc Grécku vo forme bilaterálnych pôžičiek v objeme 110 miliárd eur. Úverový program bude trvať tri roky. Medzinárodný menový fond sa na celkovej sume bude podieľať 30 miliardami eur.

Slovenský minister financií, ktorý sa zúčastnil nedeľňajšieho hlasovania o pomoci Grécku po zasadnutí uviedol, že Slovensko Grékom prvú pôžičku neposkytne skôr ako po parlamentných voľbách. Podľa Počiatka nemáme legislatívu prispôsobenú na pomoc, ktorá si vyžiada zmeny v zákone o rozpočtových pravidlách a zákone o štátnom rozpočte. Tie však musí schváliť parlament. Niektoré opozičné strany sú proti poskytnutí pôžičky Grékom a žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdzi parlamentu.

„Keďže tá pomoc bude aktívna v období budúcej vlády, tak je to na rozhodnutí budúceho parlamentu. Dnes slovenský parlament funguje už len v zotrvačnom stave," vysvetlil Počiatek. Zároveň dodal, že parlamentná diskusia o 306-miliónovej pôžičke, ktorú by Slovensko malo poskytnúť tento rok, by mohla byť pred voľbami kontraproduktívna. Niektoré opozičné strany sú však proti poskytnutiu pôžičky Grékom a žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdzi parlamentu.

 

Niektoré opozičné strany sú však proti poskytnutiu pôžičky Grékom a žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Žiaden bianko šek pre Grékov

Na včerajšej mimoriadnej tlačovej besede sa k finančným problémom aj pripravovanej pomoci Grécku vyjadril premiér Robert Fico. Ten neverí gréckej schopnosti implementovať avizované úsporné opatrenia a upozornil, že slovenská pomoc do krajiny nepôjde automaticky. „Moja vláda, ktorej som predsedom, Grécku žiadny bianko šek nepodpíše.“

Podľa jeho slov, pokiaľ jeho vláda neuvidí škrty v platoch, penziách a sociálnych výhodách, na ktoré Grécko nemá, nebude rokovať o poskytnutí bilaterálnej pôžičky. „Chceme vidieť, že Grécko si plní domáce úlohy. Chceme vidieť zákony schválené v parlamente, ktoré potvrdia, že sa o 25 % znížia platy, že pôjdu dole dôchodky a odstránia všetky vymožiteľnosti, ktoré nie sú kryté výkonnosťou gréckeho hospodárstva. Dovtedy vláda SR nebude rokovať o poskytnutí žiadnej bilaterálnej finančnej pôžičky," zdôraznil premiér.

 

V noci z pondelka na utorok francúzsky parlament schválil svoj príspevok na pomoci Grécku. Nemecký parlament by mal o osude pôžičky rozhodnúť v piatok.

Princíp plánu spočíva v tom, že krajiny eurozóny si najprv požičajú vo svojom mene a následne poskytnú úver Grécku s úrokom 5 %. Ak by si Gréci požičiavali sami, čelili by úrokom okolo 11 %. Väčšina krajín eurozóny, nie však všetky, si požičiavajú s úrokom pod 5 %. Portugalsko však čelí vyššiemu úroku. Eventuálne straty krajín v podobnej pozícii, v akej je Portugalsko, sa kompenzujú ziskami krajín, ktoré si požičiavajú za sadzbu nižšiu ako 5 %. Napríklad Nemecko dostáva úver s úrokom 2 %, Belgicko s 3 %.

(EurActiv/Reuters/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA