Slovensko plne garantuje vklady v bankách

Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré plne garantujú všetky vklady v bankách. Opozícia rozhodnutie vlády kritizuje, banky s ním nemajú problém.

Vláda na včerajšom zasadnutí rozhodla, že štát bude garantovať všetky vklady v bankách do ich plnej výšky. Slovensko sa tak pridalo k Írsku, Nemecku, Rakúsku, Grécku či Dánsku, ktoré už podobný krok oznámili.

Ministri financií EÚ sa začiatkom týždňa dohodli, že v rámci koordinovanej snahy o zabrzdenie finančnej krízy zvýšia členské krajiny garanciu vkladov z minimálne 20 000 na minimálne 50 000 eur. Viaceré vlády sa však rozhodli ísť nad túto hranicu. Aby obnovili dôveru v bankový sektor, sľúbili garantovať vklady až do 100 000 eur, resp. ich plnú výšku.

Slovenský zákon, ktorý by mal byť schválený v skrátenom konaní už tento mesiac, nielen že zrušil obmedzenie garancie (doteraz to bolo 20 000 eur), ale aj zrušil 10% spoluúčasť majiteľa účtu.

Opozícia rozhodnutie kritizuje. Bývalý minister financií Ivan Mikloš ho podľa denníka SME označil za „hlúpe“, nakoľko posilňuje morálny hazard, ktorý považuje za príčinu finančnej krízy. Podľa Mikloša na to občan nakoniec aj tak doplatí – cez drahšie bankové produkty, nižšie výnosy vkladov, alebo vyššie úroky na úveroch.

Slovenská banková asociácia (SBA) chápe rozhodnutie ako „vyjadrenie dôvery vlády v bankový sektor na Slovensku“, uvádza v jej včerajšom vyhlásení výkonný riaditeľ asociácie Ladislav Unčovský. SBA zopakovala svoje predchádzajúce vyhlásenia, že banky na Slovensku sú zdravé a nehrozí im nedostatok kapitálu. Preto nie sú vklady nijak ohrozené.

Český premiér Miroslav Topolánek, ktorý bude od januára 2009 na pol roka na čele EÚ, tvrdo kritizoval Úniu za spôsob, akým sa postavila k finančnej kríze. Podľa neho prejavila úplnú neschopnosť racionálne riešiť situáciu na finančných trhoch. Stopercentné garancie vkladov považuje za „nehanebný krok“, ktorý okrem iného vyvoláva presun vkladov z ostatných krajín. Topolánek zdôraznil, že na najbližšom summite plánuje „jednoznačne tvrdo“ zablokovať akékoľvek návrhy, ktoré „pôjdu nad rámec sedliackeho rozumu a tej samej situácie“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA