Slovensko porastie o 1,2 % viac ako priemer eurozóny

Najnovšie prognózy Európskej komisie naznačujú, že slovenské hospodárstvo porastie nadpriemerne. Minister financií SR je ešte optimistickejší.

Ekonomiky všetkých členských štátov únie porastú prvýkrát od roku 2007. Zimná hospodárska prognóza Komisie predpokladá tohtoročnú úroveň rastu až 1,7% v EÚ ako celku a 1,3% v eurozóne.

Komisia je v porovnaní s jesennou prognózou optimistickejšia. Dôvodom je najmä vývoj na trhoch s energiami a opatrenia Európskej centrálnej banky, ktoré prispeli k devalvácii spoločnej meny.

„Pokles ceny ropy a lacnejšie euro poskytujú vítané povzbudenie európskeho hospodárstva. Investičný plán pre Európu a nedávne rozhodnutia ECB prispejú k vytvoreniu priaznivého prostredia pre reformy a inteligentnejšie fiškálne politiky,“ vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

Najväčší rast Komisia očakáva v Írsku, o 3,5%. Naopak najnižší rast, iba o 0,2 percenta, Komisia predpokladá v Chorvátsku, ktorého ekonomika sa v minulom roku prepadla do červených čísel. Pomaly porastie aj Cyprus (0,4%) a Taliansko (0,6%).

Podľa zimnej prognózy Európskej komisie sa hospodársky rast Slovenska zvýši v roku 2015 o 2,5%  hrubého domáceho produktu, čo je rovnaká úroveň, akú Komisia predpokladá v Grécku.

V roku 2016 slovenská ekonomika porastie o 3,2% HDP. Slovensko sa tak stane štvrtou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou eurozóny.

Minister financií SR Peter Kažimír je však ešte optimistickejší. „Odhad rastu zvyšujeme z úrovne 2,6% na úroveň 2,9%. Pre rok 2016 počítame s ekonomickým rastom 3,6% a v roku 2017 3,7%,“ naznačil počas tlačovej konferencie rezortu financií.

„Tento rast pramení z robustnej spotreby domácností, tá je Kľúčovým ťahúňom našej ekonomiky aj v tomto roku. Pozitívne na nás bude vplývať aj rast našich partnerov a aj priaznivé ceny energií,“ vysvetlil minister Kažimír.

Hospodársky rast únie bude napriek pozitívnym vývojom aj naďalej obmedzovať slabé investičné prostredie a nízka úroveň inflácie, ktorá by v roku 2015 nemala v eurozóne presiahnuť 0,2% a to aj napriek plánu kvantitvatívneho uvoľnovania, ktoré ECB spustila už koncom januára. 

Nepriaznivý vplyv bude mať aj pretrvávajúca  vysoká  nezamestnanosť. Tá by mala v roku 2015 klesnúť na úroveň 9,8% v EÚ a 11,2% v eurozóne. Na Slovensku by sa úroveň nezamestnanosti mohla v tomto roku dostať pod 12,1%. Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Martin Filko predpokladá, že nezamestnanosť na Slovensku by do roku 2018 mohla klesnúť pod 10%.

Komisia vo svojej prognóze upozornila na vysokú mieru neistoty krátkodobého výhľadu. Citovanými rizikami sú najmä nedokončené štrukturálne reformy, neistota na finančných trhoch spojená s nízkou až zápornou infláciou, či geopolitické napätie.

EurActiv.sk/TASR

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA