Slovensko vlani dosiahlo najnižší deficit v histórií (INFOGRAFIKA)

Schodok verejných financií klesol vo väčšine štátov eurozóny, aj celej EÚ. Prebytkový rozpočet zaznamenalo až desať členských štátov.

Schodok verejných financií na Slovensku minulý rok klesol na úroveň 1,68 % hrubého domáceho produktu (HDP), potvrdil dnes štatistický úrad EÚ Eurostat.

Ide o vôbec najnižší nameraný deficit v histórií Slovenska.

Nad očakávania

„Slová nasledujú činy a dnešné čísla to potvrdzujú. Dnes prepisujeme históriu. Dosiahnutý výsledok znamená pokorenie doposiaľ najnižšieho deficitu v dejinách Slovenska z roku 2007,“ vyhlásil slovenský minister financií Peter Kažimír.

Pred desiatimi rokmi dosiahol schodok verejných financií na Slovensku hodnotu 1,9 % HDP. Tento výsledok sa podarilo prekonať aj napriek tomu, že rozpočtový cieľ na minulý rok bol na úrovni 1,93 %.

Slovensko konsolidovalo verejné financie v minulom roku rýchlejšie než bolo plánované za pomoci pozitívneho vývoja ekonomiky, zvyšujúcej sa efektívnosti výberu daní a pozitívneho hospodárenia samospráv“, píše v správe rezort financií.

Znížiť sa zároveň podarilo aj pomer verejného dlhu k HDP, upozornil Kažimír. Dlh Slovenska minulý rok klesol na úroveň 51,94 % HDP, čo znamená medziročné zníženie o pol pecentuálneho bodu.

Situácia v Únií sa zlepšuje, rozdiely zostávajú

Deficit verejných financií klesol vlani klesol vo väčšine štátov eurozóny, ako aj celej EÚ.

Priemerný schodok v eurozóne padol na úroveň 1,5 % HDP (z 2,1 % v roku 2015). V celej Únií na 1,7 % z predošlých 2,4 %.

Rozpočtový prebytok zaznamenali vlani až v desiatich členských štátoch. Najvyšší prebytok v pomere k HDP dosiahlo Luxembursko (1,6 %). Vyrovnaný rozpočet minulý rok dosiahlo BulharskoLotyšsko.

Najväčší deficit, až za 3 % hranicou Paktu stability a rastu, zaznamenali Španieli (4,5 %) a Francúzi (3,4 %).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA