Španielsko a Taliansko prijímajú ďalšie opatrenia na zmiernenie dôsledkov krízy

Španielska vláda v pondelok oznámila, že občanom neschopným splácať hypotéky povolí predĺžiť si splatnosť polovice dlžnej sumy o dva roky. Talianske banky dostanú od vlády záchranný balíček vo výške €30miliárd eur, aby boli ďalej schopné poskytovať pôžičky.

Premiér José Luis Rodrígues Zapatero v pondelok oznámil niekoľko opatrení, ktoré majú Španielsku pomôcť zmierniť dôsledky finančnej krízy. Ako informuje denník Financial Times, španielska vláda prisľúbila daňové úľavy, finančné stimuly pre realitný trh a rozvoj zamestnanosti najmä propagovaním oblasti alternatívnej energetiky. Podľa premiérových slov len podpora zamestnanosti krajinu vyjde na €170 miliónov.  

Španielsko má najvyššiu mieru nezamestnanosti v EÚ a podľa jesennej prognózy EK by sa situácia mala ešte len zhoršovať. Kríza zasiahla aj strategický automobilový sektor, ktorý v októbri zaznamenal rekordný 40-percentný medziročný pokles predaja. Viaceré automobilky oznámili, že plánujú zatvoriť svoje továrne. Španielsky premiér chce obmedziť závislosť hospodárstva krajiny od stavebného sektora a podporiť zamestnanosť v technológiách a službách a spoločnostiam ponúka podporu €1,500 za každé poskytnutie práce pre nezamestnaných robotníkov s rodinami.

Zapatero tiež vyhlásil, že podporia aj 500,000 nezamestnaných s hypotékou nižšou ako €170,000, ktorí ju nedokážu splácať. Polovicu svojich mesačných platieb budú mocť odložiť o dva roky a doplatiť po januári 2011. Španielska vláda v uplynulých dňoch posilnila banky a ručí za pôžičky v hodnote €100 miliárd.

Banky posilňuje aj talianska vláda, ktorá im poskytne kapitál vo výške €30 miliárd, aby nestratili schopnosť poskytovať úvery. Talianski lídri na čele s premiérom Silviom Berlusconim sa obávajú, že pokiaľ banky nebudú mať na pôžičku, môže krajina prísť o viacerých investorov. Viaceré firmy sa podľa Financial Times sťažovali, že banky poskytujú úver len najväčším spoločnostiam. Minister ekonomického rozvoja Claudio Scajola podľa Financial Times tvrdí, že talianska vláda vytvára €650 miliónový fond na podporu malých a stredných firiem. 

Taliansko a Španielsko sa tak pripájajú k ďalším krajinám EÚ ako Veľká Británia a Nemecko, ktoré pre banky otvorili štátne fondy. Podľa talianskeho ministra financií Guilia Tremontiho je pre udržianie hospodárstva nevyhnuté zachovať úverový tok.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA