Sporné podnikové zlúčenie vo francúzskej energetike

Talianski politici ostro zaútočili na francúzsky „ekonomický patriotizmus“ po tom, čo premiér Dominique de Villepin rýchlo cez víkend ukončil obranné podnikové zlúčenie medzi firmami Suez a Gaz de France, aby odblokoval očakávanú ponuku zo strany Enelu.

 

Krátka správa:

Villepin v sobotu 25. februára oznámil zlúčenie medzi spoločnosťami Suez a Gaz de France za „najvhodnejší spôsob“ ako zabrániť očakávanej ponuke Enelu firme Suez a uviedol to ako vec „strategickej dôležitosti pre Francúzsko“.

Villepin povedal, že fúzia má za cieľ vytvoriť jednu z najväčších energetických skupín na svete, najmä v sektore so zemným plynom, ktorý povedie trh s tekutým zemným plynom (LNG).

Splynutie si bude tiež vyžadovať čiastočnú privatizáciu Gaz de France, pretože štát sa bude musieť zbaviť časti svojho 80.2%-ného podielu, ktorý v súčasnosti v tejto spoločnosti má. Podľa zákona z roku 2004 sa od francúzskej vlády vyžaduje, aby držala najmenej 70%-ný podiel kapitálu Gaz de France. Minister pre hospodárstvo Thierry Breton v sobotu sľúbil, že participáciu štátu v spoločnosti neklesne pod 34%-ný podiel, potrebný na menšinovú blokádu v rámci spoločnosti.

„Chceme skutočnú kontrolu nad strategickými rozhodnutiami skupiny,“ povedal pomocník de Villepina, citovaný vo francúzskom denníku Libération.

Splynutie podráždilo Taliansku vládu, ktorej minister pre priemysel Claudio Scajola zrušil plánovanú návštevu Paríža. Minister hospodárstva Giulio Tremonti bol v denníku Libération citovaný ako ostro kritizujúci doktrínu „ekonomického patriotizmu“ de Villepina a „stále je čas zabrániť štátom EÚ, aby dvíhali národné bariéry“ ekonomickej integrácii v EÚ. „V opačnom prípade,“ dodal Tremonti so zmyslom pre dramatizáciu, „riskujeme efekt roku 1914 … s vojnou, po ktorej napokon nikto nevolal.“Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA