Sú kreditné karty škodlivé ako cigarety?

V západnej Európe má každý dospelý človek v priemere dve platobné karty. Podľa niektorých odborníkov by na nich mali byť podobné varovania ako na cigaretách.

Krátka správa:

Obyvatelia západnej Európy stále viac platia “platovými peniazmi.” Počet platobných kariet vzrástol v období 2004-2006 o 9%. Prieskum spoločnosti Retail Banking Research Ltd. priniesol aj ďalšie zistenia:

  • v západnej Európe je 787 miliónov platobných kariet
  • väčšina z nich je debetných (52%)
  • debetné karty sú používanejšie – zodpovedajú za 63% všetkých transakcií
  • kreditnými kartami sa uskutočnilo 17% bezhotovostných platieb
  • dospelý človek má v priemere dve karty

Výskum zistil, že trh s kartami stále narastá. Najrozšírenejšie sú vo Veľkej Británii (160 miliónov kariet), nasleduje Nemecko (127 miliónov kariet), Francúzsko (96 miliónov kariet) a Španielsko (90 miliónov kariet).

Používanie kreditných kariet je však na vzostupe. Ich rozšírenosť vzrástla za sledované obdobie najmä v Taliansku (o 64%), Nórsku (32%), Portugalsku a Švédsku (obe o 27%).

Portál EU-digest upozorňuje, že používanie plastových peňazí môže  byť zradné a spotrebiteľ ľahko upadne to zadĺženosti. Ako príklad uvádza situáciu v USA, kde zadĺženosť spojená s osobnými kreditnými kartami vzrástla na 545 miliárd eúr. Preto “by držitelia kariet mali byť varovaní podobne, ako fajčiari, že kreditné karty môžu byť škodlivé pre vaše finančné zdravie,” uzatvára portál.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA