Subvencie pre Airbus: obvinenia USA sú „nerealistické“

Obvinenia USA, že členské krajiny dali výrobcovi lietadiel Airbus 205 miliárd dolárov nelegálnych subvencií, sú „úplne nerealistické“, tvrdia predstavitelia EÚ pre obchod. Vo WTO sa začína ďalšie kolo doteraz najväčšieho obchodného sporu.

Krátka správa

Americké tvrdenia na stranu EÚ o údajných subvenciách, ktoré mali Airbusu poskytnúť Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Británia, sú „slabé“ a charakteristické „neschopnosťou reagovať“ na argumenty EÚ a „pokusmi umelo zvyšovať čísla, o ktoré (v prípade) ide“, vyhlásili obchodní experti Únie 24. júla.

Dnes začína druhý híring panelu WTO pre urovnávanie sporov (25.-26. júla 2007), na ktorom sa budú Spojené štáty pokúšať dokázať, že štyri európske krajiny dali spoločnosti Airbus počas 30 rokov až 205 miliárd dolárov nelegálnej pomoci. Výrobcovi lietadiel to malo umožniť „sledovať agresívnu stratégiu zvyšovania podielu na trhu“ a „spustiť sériu veľkých civilných modelov v rozsahu a rýchlosti, ktoré by bez subvencií neboli možné“.

Predstavitelia EÚ však tvrdia, že tento odhad – dvojnásobok sumy, ktorú Spojené štáty spomínali na prvom híringu v marci – je „úplne nerealistický“ a je založený na spôsobe výpočtu, ktorý „odporuje akceptovaným spôsobom, praktikám a pravidlám WTO pre subvencie“. Ak by sa rovnaká metodológia uplatnila na americké federálne, štátne a lokálne subvencie, Spojené štáty by sa údajne previnili nelegálnou pomocou vo výške 305 miliárd dolárov, a nie 23 miliárd, o ktoré ich žaluje vo WTO Únia.

EÚ tiež odmieta tvrdenia, že Airbus, ktorý teraz prechádza vnútornou reštrukturalizáciou, ktorá má prekonať neefektívne riadenie, by nebol schopný spustiť svoje letecké programy bez počiatočnej pomoci. Tvrdí, že „všetky lietadlá Airbus, spustené v posledných 15 rokoch, mohli byť spustené bez financovania členských štátov“.

WTO by malo poskytnúť prvé, predbežné neverejné rozhodnutie koncom októbra. Panel sa však môže rozhodnúť, že potrebuje viac času.

Podobný panel sa stretne 26.-27. septembra, ten zas vypočuje sťažnosť Únie na údajnú nelegálnu pomoc Spojených štátov pre leteckého výrobcu Boeing vo výške 23,7 miliárd dolárov.

EÚ tvrdí, že dokáže, že „štedré subvencie, z ktorých profitoval Boeing, mu pomohli s agresívnou cenovou politikou jeho lietadiel, čoho výsledkom boli straty v predaji, straty na trhu a stlčenie cien Airbusu na viacerých trhoch“.

Spojené štáty však zas tvrdia, že „cieľ tohto sporu je jasný – odvrátiť pozornosť od „problémov“ ES vytvorením zdania, že Spojené štáty subvencovali veľké civilné lietadlá ešte viac, než ES a ich členovia“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA