Taliansko: Berlusconi verzus Prodi

Úhlavní politickí protivníci Berlusconi a Prodi si v predvolebnej televíznej debate navzájom uštedrili tvrdé rany v ekonomických otázkach. Ministri financií EÚ v Bruseli skonštatovali, že Taliansko je na správnej ceste, čo sa týka verejných financií.

 

Pozadie

Taliansko sa pripravuje na voľby, ktoré sa budú konať 9.-10. apríla. Ich hlavnými predstaviteľmi, ktorí proti sebe stoja, sú súčasný premiér Silvio Berlusconi a opozičný líder, bývalý predseda Európskej komisie Romano Prodi.

Berlusconi získal vo voľbách 2001 najviac mandátov v parlamente od konca 2. svetovej vojny. Do vtedajších volieb išiel s programom „Kontakt s Talianmi“, ktorý voličom sľuboval ekonomický rozvoj.

13. marca sa Berlusconi a Prodi stretli v 90-minútovej celonárodnej televíznej debate. Podobnú diskusiu absolvovali už v roku 1996. Vo voľbách, ktoré po debate nasledovali, vyhral Prodi. Ďalšia podobná diskusia sa bude konať pár dní pred aprílovými voľbami.

V debate na americký spôsob, ktorá prebehla 13. marca, Prodi vraj „viedol na body“. Z viacerých prieskumov uskutočnených po debate vyšiel Prodi ako víťaz so ziskom o 5-10 percentuálnych bodov viac, ako jeho protivník.

Hlavnou témou diskusie bola talianska ekonomika.

Otázky

Taliansko je štvrtou najväčšou ekonomikou v Európe a významná časť problémov, o ktorých sa pred nadchádzajúcimi voľbami hovorí, súvisí so slabou výkonnosťou ekonomiky.

Talianske HDP v roku 2005 nerástlo, na rozdiel od rozpočtového deficitu, ktorý vzrástol na 4,1% HDP. V roku 2004 bol zaznamenaný rast HDP o 1,1%. Obchodný deficit prekročil v roku 2005 hranicu 10 miliónov Euro, čo je najhorší ročný výsledok za takmer dve desaťročia. Vývoz vzrástol o 0,3% a dovoz o 1,4%. Verejný dlh sa v roku 2005 zvýšil po prvýkrát od roku 1994. Rím sa zaviazal k splneniu európskych noriem zníženia rozpočtového deficitu pod hranicu 3% do roku 2007. Analytici tvrdia, že čísla hovoria v neprospech tejto ambície.

Berlusconiho vláda plánuje od roku 2008 zvýšiť vek odchodu do dôchodku z 57 na 60 rokov v snahe vyvážiť bremeno, ktoré pre verejné financie predstavujú náklady na penzie.

Odhadovaná dlhodobá ročná miera rastu je okolo 1,25%, a takto je jednou z najnižších v priemyselnom svete.

Voličov zaujímajú aj ukazovatele, súvisiace s trhom práce. Nezamestnanosť dosahuje 7,7%. Berlusconi na začiatku volebného obdobia sľuboval 1,5 milióna nových pracovných miest. K dnešnému dátumu ich bolo vytvorených okolo 1,2 milióna a približne 50% pochádzalo od legálnych zahraničných pracovníkov.

Na stretnutí ministrov financií EÚ 14. marca sa diskutovalo o opatreniach, ktoré Taliansko prijalo s cieľom znížiť vysoký rozpočtový deficitu. Záver Rady znel, že ak budú plánované opatrenia plne a efektívne implementované, „zaistia v roku 2006 adekvátny pokrok“, vedúci k zníženiu deficitu pod hranicu stanovenú Úniou. Proti Taliansku bol v júli 2005 začatý proces v súvislosti s deficitom. V súlade s aktualizovaným Programom stability pre roky 2002-2009 sa Taliansko snaží znížiť svoj rozpočtový deficit pod 3% v roku 2007 (EurActiv.sk 16. marec 2006).

Pozície

Počas diskusie Berlusconi vysmial Prodiho program. „Tieto predvolebné sľuby nemôžem brať vážne, lebo koalícia, o ktorú usiluje, môže kedykoľvek skolabovať. Má parlamentnú podporu piatich poslancov. Je len fasádou; naposledy, keď bol vo vláde, stačil pád jednej strany, aby sa vláda rozpadla. Bude to ako sledovať znovu ten istý zlý film“.

„Taliansko to môže dokázať a stať sa silnejšou krajinou“, vyhlásil Prodi na záver televíznej debaty. „Už máme dosť prázdnych sľubov. Predpokladali sme, že rast dosiahne 2,5%, ale namiesto toho máme v posledných rokoch nulu. Nemôžeme takto ďalej pokračovať. Táto krajina potrebuje poriadny ekonomický manažment.“

Bloomberg citoval Maria Morcelliniho, vedúceho oddelenia komunikácie na Rímskej univerzite: „Bol to hlavne Goliáš, kto stratil. Debata preverí Berlusconiho schopnosť byť omnoho tvrdší a to upevní Prodiho vedúce postavenie v rámci koalície“.

Ako pre Financial Times uviedol vedúci združenia zamestnávateľov Confindrustria Luca Cordero di Montezemolo, „toto je najdlhšia a najtvrdšia predvolebná kampaň od konca druhej svetovej vojny“.

Guvernér talianskej Centrálnej banky Mario Draghi tvrdí: „Štrukturálne zaostávanie talianskej ekonomiky nie je znakom nevyhnutného úpadku. Je to prejav veľkých a vážnych problémov, ktoré sa dajú zvládnuť“.

Taliansky minister financií Giulio Tremonti v závere stretnutia ministrov financií EÚ povedal: „Viem, že (opozícii) sa to nebude páčiť, ale situácia vo verejných financiách je dobrá“. Výsledkom stretnutia ministrov financií EÚ bolo teda konštatovanie, že Taliansko je na dobrej ceste znížiť rozpočtový deficit a nemusí robiť viac pre zníženie verejných výdavkov.

Nasledujúce kroky

  • ďalšia debata Berlusconi-Prodi je naplánovaná na 3. apríl
  • voľby sa uskutočnia 9.-10. apríla
  • aktuálne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Berlusconiho stredo-pravá vláda zaostáva za Prodiho stredo-ľavou koalíciou. Rozdiel medzi oboma tábormi sa zdá byť natoľko veľký, že pre stredo-ľavý blok existuje šanca na väčšinu v oboch komorách parlamentu. Takmer štvrtina voličov zatiaľ nie je rozhodnutá. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA