Úroková sadzba eurozóny opäť na historickom minime

Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby eurozóny z 2,5 % na 2 % pod tlakom zhoršujúcej sa ekonomickej krízy a neustále klesajúcej inflácie. Jean-Claude Trichet, prezident ECB, vyzval k prijímaniu „odvážnych rozhodnutí“ a povedal, že je pripravený prevziať väčšie právomoci v súvislosti s kontrolou bánk.

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) jednohlasne rozhodla o štvrtom znížení úrokovej sadzby, ktorá v októbri dosahovala hodnotu 3,75 %. Vo svojom prejave po stretnutí Trichet zdôraznil, že súčasná 2-percentná miera je najnižšia v histórii banky.

Po zverejnení tejto informácie, euro stratilo hodnotu voči americkému doláru, japonskému jenu aj britskej libre, čo opäť odďaľuje dosiahnutie parity s britskou menou. Napriek tomu sa očakáva, že euro by sa malo najbližšie dva mesiace stabilizovať a začať posilňovať. Bank of England zároveň zatiaľ nevylúčila ďalšiu redukciu vlastných sadzieb, ktoré sú v súčasnosti na úrovni 1,5 % a libra voči euru slabne.

„Pri rozhodovaní sme mali na zreteli, že inflačný tlak slabne v dôsledku zhoršujúcich sa ekonomických vyhliadok,“ poukázal Trichet. Podľa údajov Eurostatu, inflácia v eurozóne je 1,6 %, čo je pod 2 %, ktoré sú oficiálnym „stropom“ ECB.

Trichet upokojil strach z deflácie aj keď inflácia bude v najbližších mesiacoch ďalej klesať a v polovici roka by mala dosahovať len minimálne hodnoty. Banka však predpokladá, že ceny začnú v druhom polroku 2009 opäť stúpať.

Experti ECB odhadujú, že dopyt v eurozóne bude dlhšiu dobu veľmi slabý a očakávajú, že rast bude nižší ako sa predpokladá. Európska komisia 19. januára zverejní svoj odhad ekonomického vývoja. V novembri predpovedali na rok 2009 – 0,1-percentný rast pre krajiny s eurom, recesiu vo Veľkej Británii a Španielsku a ekonomickú stagnáciu Nemecka, Francúzska a Talianska.

Trichet zároveň vyzval členov eurozóny, aby boli opatrní pri prijímaní opatrení na zamedzenie krízy. Upozornil, že doteraz prijaté fiškálne stimuly budú vo väčšine štátov priveľkou záťažou pre verejné financovanie.

Počas svojej tlačovej konferencii znovu zopakoval svoju podporu centralizovaného dozoru nad bankami operujúcimi v EÚ a vyhlásil, že ECB by sa mohla zhostiť tejto roly. „Nehovoríme v abstraktných výrazoch,“ povedal Trichet. „Aj v zmluve je článok, ktorý vyzýva k rozšíreniu právomocí ECB pri kontrole bánk,“ dodal. 

Ide o článok 105,6 Zmluvy z Nice, ktorý hovorí, že „Rada môže […] ECB delegovať špecifickými úlohami týkajúcimi sa opatrného dohľadu nad úverovými a finančnými inštitúciami s výnimkou poisťovní“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA