V Dánsku a Švédsku silnejú debaty o prijatí eura

Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen plánuje vyhlásiť referendum o prijatí eura na rok 2011. Pripojenie sa k 15 krajinám s eurom vážne zvažuje aj Švédsko. Globálna finančná kríza totiž negatívne ovplyvňuje slabšie meny.

Na výročnom kongrese Európskych liberálnych demokratov v Štokholme Rasmussen pre EurActiv povedal, že „vývoj finančnej krízy ukázal, že zotrvávanie mimo eurozóny si vyberá svoju daň“. Za jeden z takýchto dôsledkov krízy označil situáciu do ktorej sa dostala Dánska centrálna banka, ktorá bola nútená zvýšiť svoje úrokové sadzby. Minulý týždeň Dánska národná banka a Európska centrálna banka uzavreli medzinárodnú menovú dohodu, na základe ktorej dánska mena dostane pohotovostné dávky.

Aj keď dánsky premiér vyslovil silnú podporu prijatiu novej meny, na kongrese však ubezpečoval, že o tom musí najprv rozhodnúť referendum. V poradí druhé vyjadrenie vôle ľudu, by mal premiér vyhlásiť v roku 2011. Na poslednom hlasovaní v roku 2000 povedalo spoločnej mene nie 53 % Dánov, ktorí podporili zachovanie tradičnej meny – dánskej koruny.

K prijatiu eura v Dánsku sa vyjadrili aj švédski delegáti, ktorí sa zúčastnili na kongrese. Veria, že pokiaľ Dáni povedia euru áno, mohlo by to spustiť lavínu a euro by podľa dánskeho vzoru mohlo preniknúť aj do Švédska či dokonca Veľkej Británie.  

Prijímanie eura vo Švédsku je komplikované. Zo štyroch politických strán, ktoré tvoria vládnu koalíciu, dve – Centerparteit a Folkpartiet-Liberalerma sa pridružujú k európskym liberálom. Avšak Folkpartiet je otvorene za prijatie eura a Centerpartiet je proti.

Jan Björklund, švédsky minister školstva a predseda Folkpartiet, pre EurActiv povedal, že jeho strana bude aj naďalej podporovať prijatie spoločnej meny. Delegáti Centerpartiet na druhej strane vyhlásili, že pokiaľ väčšina strany zotrvá proti vstupu do eurozóny, budú k spornej otázke pristupovať pragmaticky. Preto je veľmi nepravdepodobné, že sa Švédi dočkajú referenda ešte pred vypršaním mandátu terajšej vlády v roku 2010.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA