V eurozóne stále silný rast

Pokles hospodárskeho rastu v eurozóne bol nižší než očakávaný a stále je značne vyšší než v USA. Podpísal sa na ňom najmä nečakane dobrý výkon nemeckej ekonomiky.

Krátka správa

Údaje o ekonomickom raste eurozóny v prvom štvrťroku 2007 ukazujú, že zvýšenie DPH v Nemecku o 3% nemalo tak negatívny účinok, ako sa očakávalo. Podľa Eurostatu narástlo HDP v eurozóne za prvé tri mesiace tohto roku o 0,6%, očakával sa však omnoho výraznejší pokles oproti 0,9% z posledného štvrťroka 2007. Americká ekonomika narástla len o 0,3%.

Pod dobré výsledky sa podpísal najmä nečakane dobrý vývoj v Nemecku, ktorého ekonomika narástla o 0,5%. Hoci po náraste DPH výdavky nemeckých spotrebiteľov značne poklesli, ekonomiku však potiahol rast investícií a zahraničný dopyt, dynamický napriek hospodárskemu spomaleniu v USA.

Francúzsko si na rozdiel od Nemecka viedlo pod očakávania. HDP narástlo len o 0,5%, čo je rovnaká hodnota ako v poslednom štvrťroku minulého roku. Podstatné zlepšenie nenastalo ani v problémovom Taliansku. Rast o 0,2% je výrazne nižší, než 1,1% na konci minulého roku.

Na základe najnovších údajov budú musieť ekonómovia revidovať očakávania ekonomického rastu eurozóny pre rok 2008. V druhom štvrťroku by mal rast ešte zrýchliť a tak sa môže tento rok vyrovnať aj 2,7% z minulého roka.

Slovenská ekonomika naopak nerastie tak rýchlo, ako sa čakalo. Podľa Štatistického úradu to bolo v prvom štvrťroku v medziročnom vyjadrení 8,9%. Je to stále veľmi dobrý výsledok, prekonávajúci minuloročné údaje, ale nižší než analytikmi očakávaných 10,5%.

Europoslanec Sergej Kozlík (NI) na margo pomalšieho rastu včera pre Slovenský rozhlas povedal, že sa naša ekonomika “neodklonila od tej línie dlhodobejšej udržateľnosti, na druhej strane na viaceré veci je vláda dlžná odpoveď”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA