WTO: Európske moratórium na GMO ilegálne

Svetová obchodná organizácia (WTO) rozhodla, že de facto moratórium EÚ na dovoz geneticky modifikovaných produktov bolo nelegálne. Úniu pred WTO zažalovali USA a niektoré ďalšie krajiny vyvážajúce poľnohospodárske výrobky.

 

Krátka správa

Panel WTO v utorok (7. február) rozhodol, že moratórium EÚ na geneticky modifikované (GM) produkty, efektívne medzi júnom 1999 a augustom 2003. bolo nelegálne. Proti rozhodnutiu sa môže Komisia odvolať po tom, ako bude oficiálne potvrdené v priebehu marca.

Nové pravidlá povoľovania dovozu GM do EÚ boli dohodnuté v roku 2004, no USA, podporované Argentínou a Kanadou, stále tvrdia, že sú procedúry príliš dlhé. Podľa amerického predstaviteľa pre obchod sú „založené na viac politických názoroch, než obavách o zdravie a bezpečnosť“.

Komisia tieto tvrdenia odmieta. Podľa vlastných slov už schválila „viac ako 30 GM produktov a odvodených potravín a krmovín“ pre predaj v EÚ. „V protiklade s tvrdeniami USA je EÚ jedným z najväčších dovozcov GM produktov a odvodených potravín a krmovín“, píše sa vo vyhlásení Komisie.

Komisia musí bojovať aj na „domácom fronte“, keď sa snaží presadiť svoje rozhodnutia a prinútiť niektoré členské krajiny, aby sa vzdali národných zákazov dovozu GMO – v januári to bolo napríklad Grécko.

Okrem toho je voči GMO vysoko skeptická aj európska verejná mienka. Prieskum Eurobarometra publikovaný 7. februára odhalil, že 62% respondentov v EÚ má „obavy“ z rizika, ktoré môžu GMO predstavovať pre bezpečnosť potravín.

Organizácia Greenpeace vyhlásila, že WTO nemá byť „používané na podkopanie existujúcich medzinárodných dohôd o biobezpečnosti“, o ktorej sa hovorí napríklad v Cartagenskom protokole.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA