Zelení navrhujú „zelenšiu“ energetiku v EÚ

Krátko pred vydaním netrpezlivo očakávanej Zelenej knihy Komisie o energetickej politike EÚ Zelení predstavili svoju víziu energetickej budúcnosti Európy. Kritizujú Komisiu za krátkozrakosť v sektore dopravy.

Krátka správa

„96% energií, používaných v dopravnom sektore, pochádza z ropy. Nemôžeme znížiť našu závislosť na rope, ak nevyriešime problém nášho ropu hltajúceho dopraveného sektora,“ uviedol podpredseda parlamentnej skupiny Zelených/EFA Claude Turmes.

Viedenská deklarácia Zelených, vydaná 7. marca 2006, vyzýva Komisiu, aby spustila „zásadný plán pre redukciu používania ropy“ v sektore dopravy ako kľúčový cieľ nadchádzajúcej energetickej stratégie EÚ. Podľa deklarácie by sa to malo dosiahnuť zvýšením štandardov efektivity využívania paliva pre osobné a nákladné automobily, rozvojom verejnej dopravy a železničnej siete, ako aj zavedením dane z neočakávaných ziskov ropných a elektrárenských spoločností.

„Potrebujeme nový prístup, ktorý kladie najväčší dôraz v rámci novej európskej energetickej politiky na efektívne využívanie energií,“ vyhlásil Turmes, ktorý je presvedčený, že Európa by sa mala zamerať na politiku a technológie na strane energetickej ponuky i dopytu.

Po konferencii 7. marca eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs načrtol hlavné prvky Zelenej knihy Komisie pre energetickú politiku, ktorá by mala byť predstavená v nasledujúcich dňoch. Dokument podľa jeho slov navrhne „zlúčenie troch aspektov energetickej politiky“: bezpečnosti dodávok, udržateľnosti a konkurencieschopnosti (EurActiv.sk, 6. marec 2006).

Na tému obnoviteľných energií Piebalgs uviedol, že podniky potrebujú dlhodobú istotu, presahujúcu súčasné ciele, stanovené do roku 2010 v Smernici EÚ o obnoviteľných energiách. Najlepším prístupom je podľa jeho názoru „cielený prístup“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA