Bohunice „provokujú Európu“

Oznámenie slovenskej vlády, že opäť spustí druhý reaktor v Jaslovských Bohuniciach, vyvolalo v Rakúsku ostrú kritiku. Komisia upozorňuje na porušenie predvstupovej zmluvy.

Hrozí black-out?

V sobotu slovenská vláda rozhodla, že bude obnovená prevádza druhého bloku atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice, aby sa udržala stabilita výroby elektrickej energie. Blok bol zavretý 31. decembra 2008 na základe prístupovej dohody. Dôvodom na jeho spustenie je zastavenie dodávok ruského plynu.

Premiér podľa agentúry Reuters vyhlásil, že hoci si uvedomuje„že je to porušenie prístupovej dohody“, deje sa to v období krízy. Argumentom vlády je, že ak sa Bohunice nespustia, Slovensku hrozí black-out. Výpadok výroby elektriny po odstavení reaktora zabezpečovali plynové generátory. Kvôli ukrajinsko-ruskému sporu však plyn na Slovensko netečie.

Podľa Fica by mali Bohunice začať fungovať už tento týždeň. Definitívny súhlas so spustením však musí dať Úrad jadrového dozoru. Premiér už minulý týždeň naznačil, že ak sa proces naštartovania reaktora spustí, nebude vypnutý hneď po obnovení dodávok. Reaktor ostane v prevádzke, pokiaľ sa nestabilizuje situácia na trhu s plynom. Podľa štátnej spoločnosti JAVYS, ktorá V1 prevádzkuje, má elektráreň palivo na pol roka.

Opozícia chápe, energetici pochybujú

Opozícia proti rozhodnutiu vlády neprostestuje. Jej predstavitelia sa v podstate zhodli na tom, že krok vlády „chápu“. Zástupcovia energetických spoločností však tvrdia, že stav dodávok elektrickej energie nie je tak kritický. Hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský podľa denníka SME povedal: „Zatiaľ nie je taká problém, aby bolo treba spúšťať Bohunice, pretože je na trhu dostatok elektriny. V prípade núdze si ju môžeme dokúpiť aj zo zahraničia.“ Dodal, že pokiaľ nenabehnú firmy na plný výrobný výkon, sieť stíha dopyt vykryť.

Rakúsko pobúrené

Tvrdá kritika rozhodnutia slovenskej vlády prišla z Rakúska. Minister životného prostredia Nikolaus Berlakovich označil vývoj za „úplne neakceptovateľný“ a vyzval Komisiu, aby konala.

Minister zahraničných vecí Spindelegger vo vysielaní ORF vyhlásil, že o rozhodnutí slovenskej vlády „nebol informovaný“. Vláda bude proti spusteniu reaktora tvrdo protestovať. Nebezpečenstvo atómovej elektrárne Bohunice podľa šéfa rakúskej diplomacie „nemožno podceňovať“.

„Bohunice patria medzi tri z najnebezpečnejších atómových reaktorov v celej Európe a Slovensko využíva súčasnú plynovú krízu ako figový list, aby napriek všetkým dohodám a sľubom opäť spustilo vražedný reaktor v Bohuniciach“, vyhlásil hovorca strany BZÖ pre energetiku Rainer Widmann. Reakcie ostatných opozičných politických strán boli podobne ostré.

Hrozia sankcie

Podľa oficiálnych predstaviteľov z Bruselu „neexistuje právny základ“ pre spustenie reaktora. Podľa hovorcu komisára pre energetiku Slovensko spustením reaktora poruší prístupovú dohodu. „A na porušenie prístupovej dohody nemôže EÚ povedať áno“ povedal pre rakúske Die Presse Tarradellas. O právnych krokoch sa však Komisia rozhodne až po tom, ako bude reaktor naozaj spustený. Za porušenie zmluvy nám však teoreticky môžu hroziť sankcie.

České predsedníctvo v nedeľu signalizovalo, že má pre rozhodnutie Ficovej vlády pochopenie. Krajina „ukázala že je rozhodnutá riešiť problém, ktorý za Slovensko nemôže EÚ vyriešiť“.

Komunikačný problém

Hoci premiér Fico hovoril o možno spustení reaktora už v polovici minulého týždňa, zdá sa, že komunikácia s Bruselom nebola veľmi intenzívna. Hovorca Komisie vyhlásil, že exekutíva EÚ nedostala z Bratislavy žiadnu oficiálnu notifikáciu. Minister hospodárstva Jahnátek pre STV povedal, že eurokomisára informoval o rozhodnutí tak, že mu nechal odkaz na telefónnom záznamníku.

Riešenie problému – jadro?

Bulharsko, ktoré kríza zasiahla ešte dramatickejšie než Slovensko, tiež naznačilo možnosť spustenia jedného z reaktorov atómovej elektrárne Kozloduj, zatvorenej tiež na základe predvstupovej dohody. V nedeľu premiér Sergej Stanišev povedal, že spustenie reaktorov by bolo extrémnym opatrením, no ak sa riešenie krízy bude ťahať omnoho dlhšie, možno o ňom uvažovať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA