Bulharsko zachraňuje plynovod Nabucco

Bulharsko lobuje za záchranu projektu Nabucco. Ak sa európski lídri za neho nepostavia a nezabezpečia dostatočné dodávky kaspického plynu, jeho existencia je ohrozená.

Projekt plynovodu Nabucco, v hodnote 7,9 miliárd eur, je jedným z pilierov európskej snahy znížiť energetickú závislosť na Rusku. Vďaka nemu sa má kaspický zemný plyn dostať do Európy bez toho, aby prechádzal ruskými ropovodmi.

Od začiatku však projekt sprevádzajú problémy, prameniace najmä z nedostatku financií a politickej podpory. Jedným z nich sú zatiaľ nezabezpečené dodávky plynu, keď bude plynovod postavený – pri nedostatočne využitej kapacite bude stratový.

„Nájdenie dostatku dodávok je veľkým problémom, ktorý nemôžeme vyriešiť iba snaha firiem spojených v konzorciu Nabucco“, povedal v interview pre agentúru Reuters bulharský minister hospodárstva a energetiky Petar Dimitrov. „Bez politickej dohody tento prípad nemožno vyriešiť.“

Bulharský minister žiada od svojich európskych kolegov politický lobing, ktorý presvedčí potenciálnych dodávateľov aby sa zaviazali transportovať svoj plyn cez Nabucco. Zatiaľ to urobil len Azerbajdžan, dodávky sú však možné aj z Turkenistanu, Kazachstanu, Egypta a Iraku.

Politický lobing využíva účinne jeho konkurent, plynovod Južná vetva budovaný ruským koncernom Gazprom. „Rusko sa prostredníctvom politických rokovaní snaží skúpiť všetok dostupný plyn z kaspického regiónu… Myslím si, že takéto politické rokovania by mala robiť aj EÚ a neobmedzovať sa len na principiálnu podporu projektu Nabucco“, povedal bulharský minister.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA