Ďalšia rana pre frakovanie v EÚ

S hydraulickým frakovaním bridlicového plynu do budúcna nepočíta ani Severné Írsko.

Minister životného prostredia Severného Írska, Mark Durkan, včera oznámil, že región nepovolí licencie na rozvoj tzv. hydraulického frakovania bridlicového plynu, pokiaľ nebudú preukázané všetky environmentálne dopady takejto ťažby.

Zákaz oznámil v Strategickom plánovaní politiky pre Severné Írsko, ktoré zahŕňa napríklad aj plán pre rozvoj mestských centier, rozvoja obchodu a vidieka.

„Po prvýkrát vôbec je v plánovaní zakotvený princíp, ktorý nedovoľuje frakovať, pokiaľ neexistujú dostatočné dôkazy o bezpečnosti ťažby a vplyvoch na životné prostredie,“ citoval Durkana denník Belfast Telegraph. „Verím, že je to rozumný a racionálny prístup,“ dodal minister.

Opoziční poslanci označili rozhodnutie ministra za „absolútnu ekonomickú negramotnosť“ a naznačili, že sa ho pokúsia zvrátiť. „Zákaz frakovania je nezodpovedné rozhodnutie, keďže existujú dôkazy o tom, ako by prospelo našej ekonomike,“ vyhlásil poslanec Sammy Wilson.

Ochranári ale aj združenie obchodníkov s nehnuteľnosťami však rozhodnutie privítali.

Severné Írsko sa tak stalo ďalšou britskou provinciou, ktorá odmietla hydraulické frakovanie napriek tomu, že Spojené kráľovstvo má jedny z najväčších zásob bridlicového plynu v Európe a má tak najväčší komerčný potenciál na jeho využitie.

V januári uvalilo na frakovanie moratórium aj Škótsko. Minister energetiky Fergus Ewing potvrdil zákaz ťažby plynu do doby ukončenia „prebiehajúceho výskumu a verejnej konzultácie“.  

Anglicko je tak jediná časť Británie, ktorá aktívne rozvíja ťažbu bridlicového plynu. V auguste zákonodarcovia udelili licencie na prieskum a ťažbu 12 spoločnostiam. Komerčnú ťažbu predpokladajú už do roku 2020.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA