Edison podporuje lacnejšiu verziu Nabucca

Talianska energetická spoločnosť Edison lobuje v Európskej komisii za vybudovanie plynovodných prepojení medzi kaspickým regiónom a Talianskom. Prepojenia by sa mohli stať neskôr súčasťou projektu Nabucco, vyhlásil včera šéf spoločnosti.

Prvou fázou realizácia plynovodu Nabucco by mohol byť projekt ITGI (Prepojenie TureckoGréckoTaliansko). Jeho výhodou je, že je konkurencieschopnejší z hľadiska nákladov, vyhlásil pred novinármi v Bruseli Elio Ruggeri, riaditeľ sekcie plynovodov talianskej energetickej spoločnosti Edison.

Sme svedkami „prílišného zamerania sa“ na Nabucco, doplnil Ruggeri. Podľa neho ide o jeden z najambicióznejších energetických projektov. Aj napriek tomu však chýba „jasný európsky signál“, pokiaľ ide o južný plynárenský koridor ako taký.

Spoločnosť Edison predstavila v Bruseli vlastnú víziu, pokiaľ ide o dodávky zemného plynu do Európy. Vychádza z predpokladu, že až do roku 2015 bude dopyt po zemnom plynu na súčasnej nízkej úrovni. V tom čase jediným dodávateľom plynu cez ITGI by mohol byť Azerbajdžan, hoci má plynu pomenej. Preto by sa ročne doviezli iba 2 mld. kubických metrov.

„Finančné hľadisko, politický benefit“

Objem dodávok z Azerbajdžanu postačuje na rozvoj plynovodu strednej veľkosti, akým by mohol byť i ITGI. Naviac, okrem zabezpečených dodávok plynu má projekt výhody z „finančného hľadiska“ a „politické benefity“, doplnil Ruggeri.

Spoločnosť Edison v rámci výstavby ITGI navrhuje vybudovanie série prepojení a projektov:

  • rozšírenie kapacít tureckej sústavy a prepojenia medzi Tureckom a Gréckom, ktoré je v prevádzke od roku 2007,
  • realizácia prepojenia IGI (Grécko – Taliansko), ktoré by pozostávalo zo 600 km potrubia na gréckom území a 200 km po dne Iónskeho mora (tzn. plynovod „Poseidon“),
  • realizácia prepojenia IGB (Grécko – Bulharsko), ktoré je tiež známe ako projekt Stara Zagora – Komotini. Čiastočne sa financuje aj z prostriedkov EÚ.

Ak by sa projekt ITGI zrealizoval, viedol by z Azerbajdžanu cez Gruzínsko (v potrubí plynovodu Baku – Tbilisi – Erzerum) do Turecka a Grécka, odtiaľ do Talianska. Vetva Stara Zagora – Komotini by zabezpečila, že Bulharsko by malo od roku 2013 spoľahlivú alternatívu. Do plynovodu by sa dal pumpovať i plyn z Ruska; prostredníctvom existujúceho plynovodu Blue Stream, ktorý spája po dne Čierneho mora mestá Beregovaja (Rusko) a Durusu (Turecko).

Ak by sa ITGI začal realizovať, už v súčasnosti naň existujú vyčlenené prostriedky – grant 100 mil. eur pre projekt Poseidon a 45 mil. eur pre prepojenie Grécka s Bulharskom. V porovnaní s Nabuccom je ITGI preto „lacnejším a zrelším“. Predstaviteľ spoločnosti Edison doplnil, že ak by Nabucco mal dostatok zakontrahovaného zemného plynu a spustil by sa na polovičnú kapacitu, cena dodávok pre európskeho spotrebiteľa by bola veľmi vysoká.

Infraštruktúra ako Nabucco bude potrebná až po roku 2020, kedy bude možné nakupovať plyn z Iraku alebo Turkménska, vysvetľuje Ruggeri. Zásoby v Iraku nemožno využívať pre konflikt medzi kurdskými autoritami a vládou v Bagdade. Práve na konfliktom území sa nachádzajú najväčšie ložiská. Pokiaľ ide o Turkménsko, najoptimistickejší scenár hovorí, že 10 mld. kubických metrov by sa cez Turecko do EÚ mohlo začať dovážať najskôr v roku 2020.

Ruggeri však vyhlásil, že návrhy firmy, ktorú zastupuje, nemajú za cieľ konkurovať projektu Nabucco, ktoré považuje za jednu z etáp južného plynárenského koridoru. Pre EurActiv potvrdil, že rovnaké posolstvo zdelil aj komisárovi pre energetiku Guntherovi Oettingerovi.

O prípadnej finančnej pomoci EÚ pre ITGI sa rozhodne do konca roka.

Ak sa Azerbajdžan rozhodne predávať celý vyťažený objem Rusku, celý plán ITGI stroskotá, pripúšťa Ruggeri a uzatvára: „Ak sa azerbajdžanský plyn predá Rusku, môžeme južnému koridoru povedať zbohom. Azerbajdžanci sú v tomto rozhodujúci.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA