Energetika: Piebalgs podporuje európsky regulačný úrad

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs navrhne vytvorenie európskeho energetického regulátora, ktorý by mal rovnaké právomoci ako národné regulačné úrady.

Komisár Piebalgs v interview pre španielky denník ABC vyhlásil, že jednou z lekcií z finančnej krízy je, že európsky energetický trh potrebuje viac konkurencie. Pri malom množstve veľkých spoločností sa im vlády musia ponáhľať na pomoc vždy, keď sa dostanú do problémov.

„Navrhnem novú reguláciu, ktorá bude mať posilniť efektívnou nezávislosť a schopnosť konať národných regulačných úradov (v energetike), a súčasne vytvoriť novú Agentúru pre spoluprácu európskych regulátorov, s rovnakými právomocami v energetike ako národní regulátori.“

Španielsky regulačný úrad CNE v súčasnosti skúma Európska komisia po tom, ako nezrušil obmedzujúce podmienky pre prebratie španielskej spoločnosti Endesa nemeckým E.ON. V marci rozhodol Európsky súdny dvor v tomto prípade proti Španielsku.

Zdá sa, že Piebalgs chce ísť v návrhoch na vytvorenie európskeho regulátora ďalej, než šli pôvodné návrhy Komisie. Vytvorenie silného európskeho orgánu podporil 28. mája aj Výbor EP pre energetiku (ITRE).

Takýto projekt podporuje predovšetkým Francúzsko. Podľa Philippe de Laduocette, prezidenta francúzskej Komisie pre reguláciu energie, je silným dôvodom na jeho vytvorenie fakt, že Komisia nemôže byť v podobným prípadoch stranou sporu a súčasne sudcom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA