EÚ dá 25 miliónov eur na solárnu elektráreň v Afrike

Eurokomisár pre rozvoj oznámil, že Európska únia podporí sumou 25 miliónov eur výstavbu najväčšej solárnej elektrárne na africkom území. Obsahovať má 96.000 fotovoltických panelov, ktoré budú vyrábať 32 gigawatthodín elektriny ročne.

„Viac ako jedna miliarda ľudí na svete nemá prístup k elektrickej energii, pričom polovica z nich žije v Afrike. Toto je jeden z najväčších prielomov pre rozvoj Afriky," uviedol v stredu (14.11.) eurokomisár Andris Piebalgs pred svojím odchodom do etiópskej metropoly,

V Addis Abebe sa tento týždeň zúčastní na celoafrickej konferencii ministrov pre energetiku.

Únia v apríli tohto roku predstavila novú stratégiu, ktorou chce podporiť prístup k udržateľnej energiu v rozvojových krajinách. Cieľom celosvetovej iniciatívy OSN je do roku 2030 zabezpečiť pripojenie na elektrinu pre ďalších 500 miliónov ľudí.

„V rozvinutom svete sú adekvátne dodávky energie často rozdielom medzi rastom a stagnáciou. V rozvojovom svete môžu znamenať rozdiel medzi pokrokom a zaostávaním, ale dokonca aj medzi životom a smrťou,“ uviedol vtedy predseda EK José Manuel Barroso.

Elektrina pre 400 tisíc ľudí

Elektráreň v africkom štáte Burkina Faso, v lokalite Zagtouli na predmestí hlavného mesta Ouagadougou, by podľa plánov mala zabezpečiť 6 % energetickej výroby v krajine, čo znamená pokrytie potrieb pre 400.000 ľudí. V súčasnosti má iba 15 % obyvateľov tejto krajiny prístup k elektrickej energii.

Bude ju tvoriť 96.000 solárnych panelov s fotovoltickými článkami, z ktorých sa vyrobí 32 gigawathodín (GWh) elektriny ročne.

Podľa komisára podpora EÚ pre africký energetický program a pre výstavbu novej elektrárne potvrdzuje, že Európe záleží na trvalo udržateľnom rozvoji africkej energetiky a zdôraznil, že pre Burkina Faso bude táto elektráreň znamenať výrazný prísun zelenej energie a zníženie závislosti od dovozu drahej energie.

Podpora EÚ pre mega-eletkráreň bude vo výške 25 miliónov eur. Európska investičná banka (EIB) a Francúzska rozvojová agentúra (AFD) poskytnú pôžičky v celkovej hodnote 38 miliónov eur.

(EurActiv/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA