Hádka trvá, plynu niet

Nová hádka medzi Moskvou a Kyjevom zničila európske nádeje, že ruský plyn už začne tiecť v dohodnutom objeme.

Napriek nasadeniu monitorovacej misie a dohode, ktorú podpísala UkrajinaRusko, žiaden ruský plyn cez ukrajinské potrubia do EÚ nepriteká. Moskva a Kyjev na seba navzájom hádžu vinu za obnovenie krízy. V očiach vonkajších partnerov je otrasená dôveryhodnosť Ruska, ako dodávateľa energie, i Ukrajiny, ako transportnej krajiny.

Ukrajina tvrdí, že Gazprom nezvýšil tlak v potrubí dostatočne na to, aby mohla začať pumpovať plyn ďalej na západ. Rusko ju obvinilo z blokovania tranzitu a včera okolo obeda Gazprom opäť zastavil kohútiky.

Gazprom trvá na tom, aby bol plyn transportovaný cez stanicu Sudža, pretože tak sa údajne rýchlejšie dostane na Balkán, ktorý je krízou postihnutý najviac. Pre Ukrajinu by to však znamenalo, že musí zastaviť dodávky domácnostiam v niekoľkých regiónoch, čo by vyvolalo nespokojnosť verejnosti.

Ruský plynárenský monopol tiež chce, aby Ukrajina platila aj za dodávky „technického plynu“, ktorý využívajú kompresorové stanice. Naftohaz ho však chce odčerpávať z transportovaného objemu.

Juščenkova popularita na bode mrazu

Hádka s Ruskom výrazne obmedzuje dodávky plynu na Ukrajine už desať dní. Priemyselná výroba prakticky zastala, vykurovane domácností je obmedzené. Hodnota ukrajinskej meny klesla oproti doláru o 40%. Pre prezidenta Juščenka to má vážne politické dôsledky – jeho popularita klesla na 2%.

Líder opozičnej Strany regiónov Viktor Janukovič, ktorý má podporu Moskvy, žiada vytvorenie mimoriadnej komisie, ktorá vyšetrí konanie vlády počas krízy. Žiada tiež rezignáciu kabinetu pod vedením Júlie Tymošenkovej a začatie procedúry impeachmentu prezidenta.

Janukovičova strana však v parlamente nemá dostatok hlasov na to, aby iniciovala hlasovanie o nedôvere. Impeachment je zas považovaný za príliš komplexný. Pozorovatelia však predpokladajú, že Moskva využije všetky prostriedky, ako v ukrajinskej politike podporiť protijuščenkovské sily. Kríza by tak mohla trvať omnoho dlhšie, než sa očakáva.

Gazprom obviňuje Washington

Zástupca šéfa Gazpromu Alexander Medvedev včera na tlačovej konferencii obvinil ukrajinských predstaviteľov, že konajú podľa príkazov Spojených štátov. „Zdá sa, ako keby tancovali podľa muziky, ktorá nepochádza z Ukrajiny.“ Odvolal sa pritom na nedávno podpísanú „Americko-ukrajinskú chartu o strategickom partnerstve“.

Podľa jej znenia zverejneného na stránke ministerstva zahraničných vecí USA však charta spomína plyn iba na jednom mieste. Stanovuje, že strany „zamýšľajú úzko spolupracovať o rehabilitácii a modernizácii kapacít ukrajinskej plynárenskej tranzitnej infraštruktúry“.

Má Gazprom dosť plynu?

V tlači a analýzach sa objavili špekulácie, že skutočným problémom je, že Rusko nemá dostatok plynu. Prvé upozornenia sa objavili v roku 2006 od energetického experta zo Stanfordskej univerzity, Viktora Nadežda. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry Gazprom neinvestuje, využíva len staré náleziská, ktorých produkcia nie je udržateľná.

Týmito prognózami argumentuje aj Kyjev a tvrdí, že Rusko vyprovokovalo konflikt, aby ušetrilo plyn pre domácich spotrebiteľov.

Fico a Stanišev sa stretávajú s Putinom

SlovenskoBulharsko sú spomedzi krajín EÚ krízou postihnuté najviac – u nás trpí priemysel, v Bulharsku domácnosti. Premiér Robert Fico a jeho bulharský kolega Sergej Stanišev odleteli do Moskvy, dnes sa majú stretnúť s premiérom Putinom. Obaja premiéri by sa potom mali v Kyjeve mali stretnúť s Júliou Tymošenkovou a Viktorom Juščenkom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA