Irán sa otvára odvážnym energetikom

Iránsky „smäd po energii“ môže byť zaujímavý pre slovenských podnikateľov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Potom, čo v polovici januára EÚ zrušila ekonomické sankcie voči Iránu sa krajina premenila na vyhľadávanú destináciu obchodných manažérov a vládnych delegácií.

Koncom mesiaca v Teheráne pristála aj slovenská delegácia vedená ministrom financií Petrom Kažimírom, ktorý s iránskymi predstaviteľmi podpísal dve dohody o vzájomnej ochrane investícií a zamedzení dvojitého zdaňovania príjmov.

Ministra na misii sprevádzala aj podnikateľská delegácia, ktorú zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Iránskych partnerov podľa informácii EurActivu zaujali ponuky slovenského automobilového priemyslu, poľnohospodári  ale aj podniky zaoberajúce sa výstavbou nádrží na pohonné hmoty. Úspechy slávili aj slovenskí podnikatelia v oblasti energetiky a obnoviteľných zdrojov energie.

„Osobne som bol prítomný dvoch B2B (business – to – business) rokovaní medzi slovenskými a iránskymi podnikateľmi, jedného ohľadom výstavby 2MW elektrárne a druhého ohľadom premeny komunálneho odpadu na energiu. V oboch prípadoch našli zástupcovia zúčastnených spoločností spoločnú reč a dohodli sa na ďalších kontaktoch,“ priblížil pre EurActiv Matúš Burian zo Slovenskej organizácie pre obnoviteľné zdroje.

Fosílne palivá vs obnoviteľné zdroje

Napriek tomu, že je Irán jednou z ropných veľmocí, majú čistá energia a zelené zdroje v krajine našliapnuté na úspech. Ešte minulý rok iránska vláda predstavila svoj šiesty rozvojový plán na 5 rokov, v ktorom jasne stanovila ambíciu do roku 2018 zvýšiť inštalovanú kapacitu obnoviteľných zdrojov energie o 5 GW.

Dôvodov je hneď niekoľko. Hlavným vývozným artiklom Iránu je ropa a zemný plyn a preto je z ekonomického hľadiska výhodnejšie fosílne palivá predať, ako ich použiť na výrobu elektrickej energie.

Pri súčasných nízkych cenách ropy je možno tento argument otázny, iránska vláda však po zrušení sankcií počíta aj so zvýšením domácej spotreby energie a ďalším nárastom populácie pripojenej do distribučných sústav. Nezanedbateľným je aj environmentálne hľadisko.

Príležitosť aj pre Slovákov

Podľa Buriana je iránsky zelený sektor pre slovenských podnikateľov „jedinečnou príležitosťou,“ keďže základná výkupná cena za kilowatthodinu energie zo solárnej elektrárne do 10 MW sa pohybuje okolo 0,206 eura.

Okrem garantovanej výkupnej ceny energie je podľa Buriana podpora poskytovaná aj formou daňových zvýhodnení. „Osobitnú podporu dostanú projekty, pri výstavbe ktorých bude použitá technika vyrobená u nich doma a nezanedbateľný tu je aj rozdiel medzi dovozným clom na kompletné zariadenie a dovozným clom na zariadenie importované vo forme dielov a následne skompletizované v Iráne,“ povedal.

Slovenským podnikateľom, ktorí plánujú investovať v Iráne však nemôže chýbať aj dávka odvahy. Podnikanie v tejto krajine má totiž stále svoje úskalia. „Okrem zdĺhavého procesu podpisovania zmlúv to je hlavne podhodnotená iránska mena a ťažko predvídateľný vývoj politickej situácie v tomto regióne, čo pri investíciách s desať a viac ročnou návratnosťou predstavuje riziko,“ vysvetlil Burian.

Zatiaľ čo zákazky na veľké vládou podporované veterné a slnečné farmy dostali napríklad nemecké, španielske ale aj azerbajdžanské firmy, slovenskí energetici by mohli nájsť uplatnenie najmä v „lokálnych projektoch“.

Na rozdiel od Českej republiky, ktorá už v Teheráne otvorila kanceláriu agentúry CzechTrade, sa však musia slovenskí investori obrátiť najmä na slovenské pobočky SARIA alebo Slovensko-iránsku obchodnú komoru. Tieto organizácie podľa Buriana, „vedia pomôcť otvoriť dvere, prípadne preveriť potenciálneho domáceho partnera“.

Otvorenie kancelárie priamo v Iráne by Slovenská organizácie pre obnoviteľné zdroje privítala. „Každá pomoc vo forme uľahčenia vstupu na daný trh je vítaná, a to hlavne v tak náročnom teritóriu, akým je Irán,“ poznamenal Burian.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA