Klimatické zmeny: presvedčí Merkelová Busha?

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretne s prezidentom USA Georgeom W. Bushom ešte pred summitom G8, aby ho na poslednú chvíľu skúsila presvedčiť o tom, aby zaviazal USA k cieľom a termínom v globálnom boji proti zmene podnebia.

Krátka správa:

Vyšší úradníci krajín G8 sa stretnú v Berlíne 4. júna 2007, aby sa v poslednej chvíli pred summitom lídrov pokúsili doriešiť sporné otázky, týkajúce sa boja proti zmene podnebia.

Nemecko, ktoré bude hostiteľskou krajinou tohtoročného summitu G8 (6.-8. júna 2007) v Heiligendamme, dúfa, že sa mu podarí pretlačiť ambicióznu dohodu o znížení emisií skleníkových plynov, ktorá by sa týkala obdobia po uplynutí platnosti Kjótskeho protokolu (po roku 2012). No Bushova administratíva už signalizovala svoju „zásadnú opozíciu“ voči cieľom a harmonogramom, ktoré súčasná predsednícka krajina EÚ chce zahrnúť do komuniké summitu G8.

Hlavnými prekážkami sú podľa USA sľuby, obsiahnuté v nemeckom návrhu komuniké. Podľa nich by malo dôjsť k zvýšeniu celkovej efektívnosti energie do roku 2020 o 20% a k zníženiu emisií pod úroveň roku 1990 do roku 2050.

„Spojená štáty majú vážne a zásadné obavy o tomto návrhu vyhlásenia … Nikdy sme nesúhlasili s jazykom, týkajúcim sa zmeny podnebia, obsiahnutým v tomto dokumente … Snažili sme sa „kráčať zľahka“, ale je len istý priestor, kam môžeme ísť, vzhľadom na našu zásadnú opozíciu k nemeckej pozícii,“ vyhlásili USA na margo návrhu komuniké.

Podľa tlačových správ sa Merkelová stretne s prezidentom USA tesne pred summitom, ktorý sa začne 6. júna, aby sa ho pokúsila presvedčiť o zmenu pozície USA. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier oznámil, že jeho vláda bude „bojovať do poslednej minúty“ za získanie podpory USA pre záväzné ciele.

V roku 2001 prezident Bush stiahol USA z Kjótskej zmluvy, pričom tvrdil, že by to bolo škodlivé pre ekonomiku USA a hoci sa nedávno sám viac začal angažovať v boji proti zmene podnebia a zdôrazňovať potrebu nahradiť fosílne palivá, je veľmi nepravdepodobné, aby súhlasil s akýmikoľvek záväznými krokmi v boji proti globálnemu otepľovaniu, a to napriek tlaku partnerov z G8, ako aj demokratickej väčšiny v Kongrese.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu Nancy Pelosiová, ktorá vedie Demokratickú stranu, prezidenta Busha 28. mája 2007 vyzvala ku kompromisu s krajinami G8 v boji proti zmene podnebia: „Dúfame, že všetci prevezmeme svoju zodpovednosť … a že naša administratíva bude otvorená počúvať, prečo je dôležité ísť vpred, snáď odlišným spôsobom, než sme postupovali v minulosti,“ povedala Pelosiová.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA