Komisia nedokáže odolávať záujmom Nemecka, tvrdí europoslanec

Nemecko-ruský plynovod Nord Stream 2 je podľa Clauda Turmesa tvrdou ranou pre Energetickú úniu.

Luxemburský europoslanec a číslo 5 na zozname najvplyvnejších osobností v oblasti Energetickej únie, Claude Turmes, včera označil plynovodný projekt Nord Stream 2 za „najväčšie zlyhanie“ EÚ.

Čítajte aj: Šefčovič je najvplyvnejšou osobnosťou energetiky

S odkazom na zoznam najdôležitejších odborníkov v oblasti energetiky, EurActory40, europoslanec povedal, že jediné čo stačí na odsúhlasenie Nord Streamu 2 zo strany Komisie je „jeden telefonát od čísla 2 na zozname (kancelárka Angela Merkelová) číslu 1 v Európskej komisii – čím nemyslím pána Junckera ale pána Selmayra,“ povedal Turmes.

Martina Selmayr je šéf kabinetu predsedu Európskej komisie Jeana- Clauda Junckera nemeckej národnosti.

Jeden telefonát „stačil na to, aby úplne zmenil postoj pána Šefčoviča“ k projektu Nord Stream 2, pokračoval Turmes na konferencii usporiadanej EurActivom, pričom narážal na počiatočnú zdržanlivosť Európskej komisie voči novému plynovodnému projektu ruského Gazpromu a piatich európskych spoločností.

Po údajnom telefonáte mal „ustúpiť“ aj eurokomisár pre energetiku Miguel Arias Cañete a právne oddelenie Komisie malo „vypracovať dokument, v ktorom hovorí, že Nemecko môže Nord Stream postaviť.“

Turmes vyhlásil, že projekt je tvrdá rana pre Energetickú úniu. „Ak Komisia nie je dosť silná na to, aby vzdorovala úzkym záujmom Nemecka, obávam sa, že to spôsobí veľké škody,“ dodal.

Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič nemohol na obvinenia europoslanca reagovať, pretože konferenciu pri príležitosti predstavenia zoznamu najvplyvnejších aktérov energetickej politiky EÚ musel opustiť ešte pred záverečnou diskusiou.

Problém pre úniu a Ukrajinu

Luxemburský europoslanec z frakcie Zelených dokonca obvinil ruský koncern Gazprom, že vytvára tlak na svojich európskych partnerov, aby úplne prestali využívať ukrajinskú plynovodnú trasu.

Brian Ricketts z uhoľného záujmového zrušenia EURACOAL  Turmesa vyzval, aby svoje tvrdenia podložil reálnymi dôkazmi, pretože sú naozaj závažné a musia byť podložené faktami.

Luxemburčan svoje zdroje odmietol prezradiť a iba vyhlásil: „Viete, že za normálnych okolností som veľmi dobre informovaný človek.“

Ku kritike projektu Nord Stream 2, ktorý zdvojnásobí kapacitu existujúceho nemecko-ruského plynovodu, sa pridal aj šéf eurovýboru pre priemysel a energetiku a bývalý poľský premiér Jerzy Buzek, ktorý sa v zozname EurActory40 umiestnil na treťom mieste.

Buzek, ktorý je považovaný spolu s Jacquesom Delorsom za otca Energetickej únie, kritizoval Nemecko za podporu nového plynovodu bez toho, aby krajinu priamo menoval.

„Jeden štát, či už z vnútra alebo z vonka, môže EÚ spôsobiť ťažkosti…Rozšírenie Nord Streamu bude jasným zlyhaním kľúčového cieľa energetickej únie – diverzifikácie,“ povedal.

Podľa šéfa zastúpenia ukrajinského Naftogazu v Bruseli, Vjačeslava Knjažitskija, môže byť ruský plyn z Nord Streamu 2 pre európskych zákazníkov drahší, ako plyn privezený ukrajinským potrubím.

Plyn, ktorý prichádza do EÚ cez ukrajinsko-slovenskú hranicu má podľa Knjažitskija fixnú cenu. Ak, ale začne plyn prúdiť cez Nord Stream 2, je podľa neho otázne, kto zaplatí za prepravu do Nemecka, Česka a plynového hubu Baumgarten v Rakúsku.

Len pripomenieme, že ruský minister energetiky Alexander Novak  pred pár dňami obhajoval rozšírenie plynovodu vedúceho popod Baltské more tým, že alternatívna trasa „vytvorí tlak na znižovanie prepravných cien pre európskych zákazníkov“. Ukrajina nedávno zvýšila poplatok za transport 1000 metrov kubických ruského plynu na 100 km z 2,9 na 7,9 dolárov.

Čítajte aj: Nord Stream 2 nevylučuje dodávky cez Ukrajinu, hovorí ruský mininister

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA