Komisia schválila Litve jadrovú elektráreň s podmienkami

Európska komisia odsúhlasila výstavbu jadrovej elektrárne Visaginas v Litve. Zdôraznila však, že jej prevádzka musí byť rentabilná hoci sa neďaleko stavajú ďalšie dve ruské jadrové elektrárne.

Litovské ministerstvo pre energiu vo svojom tlačovom stanovisku zdôraznilo, že jadrová elektráreň Visaginas je prvým energetickým projektom v baltickom regióne. Budú na ňom pracovať tri národné energetické spoločnosti a strategický investor Hitachi spolu s poskytovateľom technológií Hitachi-GE.

Rozhodnutie Európskej komisie z 8. júna povoľuje jadrovým energetickým projektom požiadať o finančnú pomoc z EÚ, napríklad od EURATOM alebo Európskej investičnej banky (EIB). Stanovisko tiež potvrdzuje, že cieľom projektu je naplnenie primárneho energetického plánu krajiny – úplná energetická nezávislosť do roku 2020.

EK nebude financovať ani finančne podporovať produkciu jadrovej energie v Litve, ani inde v EÚ. Nevylúčila však pôžičku od EIB. Komisia sa tiež jasne vyjadrila, že jadrové projekty nemajú status projektov európskeho záujmu.

Elektráreň Visaginas sa má stavať namiesto sovietskej Ignaliny, ktorá bola odstavená v roku 2009. Visaginas bude vybavená bezpečnejším ABWR reaktorom Hitachi-GE, čo je jediný jadrový reaktor tretej generácie. Dohoda s Hitachi bola uzavretá 30. marca.

Ruská konkurencia

Jedna veta v rozhodnutí Komisie však môže spôsobiť problémy. Hovorí, že fungovanie elektrárne Visaginas nesmie byť stratové. V regióne sa pritom chystá výstavba ďalších elektrární.

Bielorusko údajne plánuje postaviť jadrovú elektráreň s ruskou technológiou v Astravieci, čo je len 50 km od Vilniusu. Agentúry informovali, že Rusko bude dokonca financovať výstavbu. Zmluva by mala byť podpísaná tento mesiac. Informovala o tom bieloruská tlač.

Navyše Rusko začalo nedávno stavať jadrovú elektráreň v Kaliningrade, na hraniciach s Litvou. Tento projekt je jasným konkurentom Visaginasu. Podľa ruskej jadrovej korporácie Rosatom bude 49 % akcií Kaliningradskej elektrárne ponúknutých európskym spoločnostiam a vytvorí sa tak prvá ruská jadrová elektráreň so zahraničnou účasťou.

Technológia v elektrárni Visaginas bude založená na reaktoroch ABWR s výkonom 1340MW. Celkové náklady na výstavbu, ktorá začne v roku 2015 sa odhadujú na 5 miliárd eur. Komerčné operácie sa začnú v rokoch 2020-2022.

Podľa prístupných údajov bude mať Kalingradská elektráreň dva VVER-1200 vodné reaktory, každý s výkonom 1150MW. Prvý reaktor by mal byť funkčný v roku 2017 a druhý v roku 2018. Cena je 6,8 miliardy eur.

Litva má z ruských plánov na budovanie jadrových zariadení v blízkom susedstve obavy. Rusko tvrdí, že Vilniusu poskytlo odpovede. Poradca litovskej prezidentky  Dalie Grybauskaitė Darius Semaška nedávno vyhlásil, sa tak nestalo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA