Kyjev verí v dohodu o plyne so staronovým ruským lídrom

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí do konca mája uzavrieť novú dohodu o dodávkach plynu z Ruska. Prezident Janukovyč si veľa sľubuje od budúceho prezidenta Putina.

Vláda Viktora Janukovyča sa už viac než rok snaží dohodnúť s Gazpromom na nižšej cene za zemný plyn, no zatiaľ bezvýsledne. Kyjev momentálne platí asi 314 eur za tisíc metrov kubických, za férovejšiu cenu však považuje úroveň asi 190 eur.

Tlačová agentúra UNIAN citovala Januykovyča: „Skupiny expertov na tom pracujú a my dúfame, že do konca mája … sa nájde prijateľné riešenie, ktoré prediskutujeme“ s novým ruským prezidentom Putinom.

Obaja lídri sa tento týždeň stretli v Moskve. Približne v polovici apríla sa chce s Putinom, ktorý momentálne zastáva post premiéra, stretnúť ešte raz, predtým ako ho 7. mája inaugurujú za prezidenta.

Ukrajinská vláda tvrdí, že vysoká cena za dovoz plynu zaťažuje ich ekonomiku a štátny rozpočet. Ukrajina totiž výrazne dotovala dodávky plynu do domácností aj teplární.

Kvôli „nedostatočne jasnému konečnému smerovaniu vládnej politiky“ pokiaľ ide o rokovania o plyne s Ruskom znížila Ukrajine rating agentúra Standard and Poor´s.

Rusko je ale ochotné cenu znížiť len vtedy, ak Gazprom získa kontrolu nad ukrajinskou plynovodnou sieťou  alebo ak by sa Ukrajina pripojila k Eurázijskej únii pod vedením Ruska (viď. Pozadie). Kyjev ale obe možnosti odmieta. V apríli 2010 Ukrajina uzavrela dohodu o znížení cien dodávok plynu o 30% výmenou za povolenie ruskému námorníctvu aj naďalej využívať vojenskú základňu na polostrove Krym.

Vzhľadom na tohtoročné parlamentné voľby na Ukrajine, je Janukovyč pod stále väčším tlakom spor vyriešiť. Podpora jeho Strany regiónov v predvolebných prieskumoch neustále klesá.

V januári 2012 ruský plynárenský gigant Gazprom znížil ceny plynu pre niektoré európske firmy, vrátane Slovenského plynárenského priemyslu. Snaží sa tak udržať si svoj podiel na trhu aj napriek klesajúceho dopytu. Jeho dominanciu navyše ohrozuje aj liberalizácia trhu s plynom v EÚ.

Gazprom sa navyše snaží aj na domácom trhu dosiahnuť zvýšenie cien plynu, tak aby sa priblížili medzinárodnej úrovni. Vláda už schválila zvýšenie cien plynu o 15 % s účinnosťou od 1. júla, Gazprom požadoval ďalšie zvýšenie pre priemyselných odberateľov o 26,3 % s účinnosťou od októbra. Ministerstvo hospodárstva to však zamietlo.

(EurActiv/Reuters/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA