Maďarsko chce viac spolupráce s Azerbajdžanom. Zaujíma ho plyn

Šéf azerbajdžanskej diplomacie Elmar Mammadyarov rokoval so svojím maďarským partnerom.

Maďarsko má mimoriadny záujem na úspešnom zriadení strategického partnerstva Európskej únie s Azerbajdžanom, pretože najdôležitejším prvkom tohto partnerstva je energetická spolupráca.

V Budapešti to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom azerbajdžanskej diplomacie Elmarom Mammadyarovom v pondelok 24. júla.

Spolupráca na južnom koridore

Podľa agentúry MTI Szijjártó podčiarkol, že z hľadiska energetickej bezpečnosti Maďarska je najpravdepodobnejším scenárom diverzifikácia dodávok zemného plynu čo najrýchlejším prepojením maďarskej siete plynovodov s južným koridorom, ktorým bude prúdiť plyn najmä z Azerbajdžanu.

Cez plynovody TANAP a TAP by mal prúdiť do Európy kaspický plyn od roku 2020.

Únia dostala studenú sprchu, Gazprom chce vstúpiť do plynovodu TAP

Maďarský minister pripomenul, že medzi Maďarskom a Azerbajdžanom už prebiehajú intenzívne rokovania o zriadení strategického partnerstva. V súčasnosti prebieha fáza rokovaní o odborno-politických otázkach.

S týmto štátom v juhozápadnej Ázii uzatvorilo strategickú dohodu už 11 členských krajín EÚ, dodal Szijjártó.

Záujem o štúdium v Maďarsku

Mammadyarov napriek tomu zdôraznil význam posilnenia spolupráce svojej krajiny s Úniou – nielen z hľadiska energie, ale napríklad aj z hľadiska prepravy tovaru, pretože Azerbajdžan má strategickú polohu.

S Maďarskom podľa jeho slov treba prehĺbiť vzájomnú výmenu tovaru, ale i spoluprácu v oblasti vzdelávania.

Kaspický plyn naráža na ceste do Európy na ľudské práva

“Mnohí študenti z Azerbajdžanu by chceli študovať v Maďarsku,” uzavrel šéf azerbajdžanskej diplomacie.

Europoslanci, ale aj rôzne medzinárodné organizácie pravidelne kritizujú Azerbajdžan za porušovanie ľudských práv a občianskych slobôd. V marci 2017 bolo pozastavené pridružené členstvo tejto krajiny v Iniciatíve pre transparentnosť ťažobného priemyslu (EITI). Môže to skomplikovať financovanie južného plynovodného koridoru. Európska investičná banka aj Európska banka pre obnovu a rozvoj sa totiž pri svojich finančných rozhodnutiach spoliehajú aj na hodnotenie EITI.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA